środa, czerwca 27, 2012

Aktualizacja Bing Maps - czerwiec 2012

Dawno nie było postów dotyczących aktualizacji zdjęć w serwisach mapowych, co? No to teraz jest dobra okazja, aby to zmienić: 165TB nowych danych w Bing Maps, obejmujących obszar 38 milionów km2. Dla porównania całe dotychczasowe archiwum zdjęć ważyło "jedynie" 129TB.

Polska też się załapała, choć na razie nie możemy się pochwalić takimi rozdzielczościami jak USA czy Europa Zachodnia, dla których istnieją ortofotomapy z pikselem 30cm robione w ramach programu Global Ortho Project. I mowa tu nie tylko o dużych miastach, ale o całkowitym pokryciu danego kraju. Obecnie Stany zrobione są w 100%, a państwa europejskie mają zostać dokończone do końca roku.

Więcej na Bing Maps Blog.

czwartek, czerwca 21, 2012

Kwiatki z XMLa

Jest sobie Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Oficjalny dokument opublikowany w dzienniku ustaw. Poważna sprawa.
A w nim można znaleźć takie ciekawostki:
Fragment schematu GML - czyli jak technicznie realizować przepisy prawne.

usytulowanieBudynku. Usytułowanie. Pięknie.

Czyli teraz, żeby być w zgodzie z literą prawa, trzeba będzie wszędzie powielać ten błąd. Hm... nawet trochę zabawne.
Pozostaje mieć nadzieję, że znajomość tworzenia schematów XML/GML u autorów jest lepsza niż ich znajomość języka polskiego.

poniedziałek, czerwca 11, 2012

Geoportal 2

Nie udało mi się napisać wspomnianej w poprzednim poście notki, ale nic straconego, bo teraz każdy może sam przetestować nową stronę.

W piątek (8.06.2012) udostępniono publicznie nową przeglądarkę map Geoportal 2. Jak można przeczytać w komunikacie na stronie Geoportalu, jest to produkt testowy i dostępny bez konieczności logowania się.

Nowy interfejs znajduję się pod adresem http://mapy.geoportal.gov.pl/imap

A zatem nie pozostaje nic jak tylko testować, a wszelkie uwagi i sugestie słać mailowo do Geoportalu.

EDIT: Tymczasem na Geoforum wywiązała się już dyskusja...

sobota, marca 31, 2012

Gasimy światła

Już dzisiaj wieczorem Godzina dla Ziemi (Earth Hour) czyli światowa akcja gaszenia oświetlenia oraz urządzeń elektrycznych w celu ochrony środowiska i zapobieżeniu zmianom klimatu. Można by tu dyskutować nad sensem i skutecznością takich działań - w kwestii realnych oszczędności energii byłyby one pewnie minimalne, jeśli chodzi o wartość symboliczną i budzenie świadomości wśród ludzi mogłoby być już lepiej, choć ciężko to obiektywnie zmierzyć - ale zostawmy te rozważania innym.

To, na co warto zwrócić uwagę, to "świecenie samo w sobie" oraz zanieczyszczenie światłem nocnego nieba. Z jednej strony cieszą nas jasno oświetlone ulice, czasem wręcz się sami tego domagamy - dzięki temu czujemy się pewnie i bezpiecznie. Lubimy też różnokolorowe reflektory podkreślające piękno zabytkowych budynków, nowoczesnych mostów itp. Zaspokaja to w jakiś sposób nasze poczucie estetyki i wydaje nam się, że miasto nocą jest przez to ładniejsze.
Z drugiej strony tracimy bezpowrotnie coś wyjątkowego i o wiele bardziej pięknego. Prawdziwą noc. Nocne niebo. Czarne, ale jednocześnie rozświetlone milionami gwiazd.

środa, marca 21, 2012

Street View w Polsce


Po prawie 3 latach i wielu perypetiach polskie miasta doczekały się w końcu zdjęć Street View w Google Maps. Oprócz największych metropolii obfotografowano także drogi pomiędzy nimi. Pokrycie widać poniżej (niebieskie poligony to Street View, kropki to fotki z Panoramio):

Dzisiaj już mnie to tak nie ekscytuje. Zastanawiam się tylko czy znowu przy okazji robienia zdjęć Google "przypadkiem" nie zarejestrował także innych danych... :>

czwartek, stycznia 26, 2012

Następca MODIS


...nazywa się VIIRS i znajduje się na pokładzie satelity Suomi NPP. Instrument służy do badania atmosfery, oceanów oraz lądów i lodowców. Pozwala na rejestrację obrazu Ziemi w 22 kanałach spektralnych ze średnią rozdzielczością od 370 do 750m/px.
W porównaniu do MODIS nie zmieniła się natomiast wielka użyteczność dostarczanych danych oraz ich niewątpliwa wartość estetyczna - o czym można się przekonać powyżej. Zdjęcie (a raczej wygenerowany z kilku ujęć/przebiegów obraz) przedstawia obraz naszej planety z 4 stycznia 2012.