poniedziałek, maja 04, 2009

Street View dla Polski

Jak donosi Gazeta Stołeczna "firma Google zaczęła w Warszawie pierwszy etap przygotowania funkcji 'Widok z ulicy'".

Pierwszy etap oznacza tu obfotografowanie całej Warszawy (oraz Krakowa). Proces ten w stolicy ma rozpocząć się już jutro tj. 5 maja. Zatem wypatrujcie samochodów z baterią aparatów na dachu na warszawskich ulicach. (Do tej pory w Europie zdjęcia wykonywane były z samochodów Opel Astra.)

Nie muszę chyba tłumaczyć czym jest StreetView ani jak się do niego dostać... (dla tych, co nie wiedzą - dosyć dobrze wytłumaczone jest to we wzmiankowanym artukule na Gazecie, jest też post na Miasta 3D)

"Kiedy widok z Warszawy będzie dostępny w Google? Tego jeszcze nie wiadomo. - Sam proces fotografowania i selekcji zdjęć trwa kilka miesięcy. Raz pada, raz jest mgła. Potem to także kwestia kilku miesięcy, żeby je złożyć i stworzyć panoramę 3D."

Ciekawe jaki wpływ na Google miało niedawne pojawienie sie serwisu norc.pl, opartego na identycznym pomyśle co Street View - czy przyspieszyło to w jakikolwiek sposób wykonanie zdjęć dla polskich miast?

Ciekawe też kiedy pojawią się pierwsze zarzuty o pogwałcenie czyjejś prywatności (choć twarze i tablice rejestracyjne są w SV zamazywane) oraz serwisy internetowe, prezentujące co bardziej interesujące widoki z naszych ulic... bo że jedne i drugie się pojawią to niemal pewne :)

Brak komentarzy: