czwartek, lutego 04, 2010

Dane stare i nowe

W ciągu ostatnich dni produkty mapowe Google'a i Microsoftu doczekały się kilku znaczących aktualizacji danych. Co ważne, w znacznym stopniu objęty nimi został obszar Polski. Pojawiło się też sporo innych źródeł z ciekawymi mapami. I tak:


Z pozostałych nowości: opublikowano nową wersję GDAL/OGR - niezastąpionego programu do transformacji/przetwarzania/konwersji danych rastrowych i wektorowych (na którym opiera się pewnie większość  bezpłatnych i komercyjnych pakietów GIS)

Wracając jeszcze do aktualizacji map, to daje się zauważyć dosyć wyraźną tendencję - coraz więcej jest danych "4-wymiarowych", umiejscowionych nie tylko przestrzennie, ale i czasowo. Nie chodzi tu tylko o Historical Images w Google Earth, również zwykłe serwisy miejskie i regionalne udostępniają stare mapy i zdjęcia. Wśród przykładów wymienić można np. serwis z Wysp Kanaryjskich IDE Canarias (lata 90.) czy mapę Nowego Jorku NYCityMap (rok 1924). Wspomniany SIT Łodzi oprócz nowej ortofotomapy ma też takie wykonane w latach 2007, 2005 i 1994. Podobnie Warszawa - są zdjęcia z 2008, 2005 oraz 1945 i 1935 (te same co w GE, ale można skorzystać z WMS). W skali globalnej dostępne są 2 mozaiki zdjęć z Landsata: Geocover 1990 i 2000 (oba w World Wind).

"Cofanie się w czasie" to tylko jeden z kierunków tego rozwoju. Równocześnie można spodziewać się coraz szybszych aktualizacji i zdjęć "near real-time" - kilka godzin od wykonania do publikacji. Obecnie taką namiastkę stanowi MODIS ("jedynie" 250m/px), ale także satelity wysokiej rozdzielczości są w stanie dostarczać danych w takim tempie, o czym można się było przekonać przy okazji niedawnego trzęsienia ziemi na Haiti.

Brak komentarzy: