sobota, lutego 13, 2010

10 lat SRTM

11 lutego 2000 nastąpił start promu kosmicznego Endeavour, którego głównym celem podczas misji STS-99 było zebranie danych do projektu Shuttle Radar Topography Mission.

Prom wyposażony był w dwie anteny: jedna w ładowni, druga umieszczona na 60-metrowym wysięgniku. Obie wysyłały i następnie odbierały odbite od powierzchni Ziemi sygnały radarowe, a na podstawie różnicy faz z obu uzyskanych obrazów możliwe było wyznaczenie wysokości badanego terenu.

Dane zebrano z obszarów pomiędzy 60N a 56S równoleżnikiem, w oczkach o wymiarach 1x1 sekundy łuku (co na równiku odpowiada 30x30 metrom). Kolejnym etapem było ich opracowanie, co zajęło aż dwa lata. Gotowy model wysokościowy został udostępniony bezpłatnie do powszechnego użytku, z tym że rozdzielczość 1" zachowana została jedynie dla USA, reszta świata ma 3" (90x90m). Od tego czasu ukazało się kilka wersji SRTM, w których stosowano lepsze metody interpolacji i uzupełniono "dziury", wykorzystując do tego również inne źródła DEM. Obecnie najnowsza i najlepsza wersja to SRTM CGIAR v4 - nie jest ona jednak udostępniana w public domain tak, jak dane ze stron NASA.

W ostatnim roku SRTM doczekał się konkurenta w postaci ASTER DEM, który obejmuje swym zasięgiem o wiele większą część globu, cierpi on jednak na choroby wieku dziecięcego związane z małą dokładnością i dużymi szumami, nie jest też udostępniany na wolnej licencji. Być może kolejne wersje przyniosą poprawę i ASTER będzie powszechniej wykorzystywany.

I na zakończenie: gdyby ktoś tego jeszcze nie wiedział (są tacy?), to DEM z SRTM jest podstawowym źródłem danych o ukształtowaniu terenu w wirtualnych globusach jak NASA World Wind, Google Earth, ArcGIS Explorer czy Virtual Earth 3D. Stosowany jest nawet w zwykłych mapach 2D - warstwice oraz cieniowanie widoczne w Google Maps i Bing Maps stworzone zostały w oparciu o SRTM.

linki:

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

a propos dem'ow: jest jakis lepszy dla Polski niz dted2?

m_k pisze...

W CODGiK powinien być NMT pochodzący z LPIS (ze zdjęć 1:26000/13000), dla wybranych obszarów jest jeszcze NMT jako składnik TBD i bazy SMOK.
BDO i VMAP2 też mają swoje komponenty NMT, ale są one gorsze lub porównywalne z DTED2.

Anonimowy pisze...

dziekuje za info! mam jeszcze jedno pytanie, tym razem o srtm; sciagnalem srtm_w_250m i teraz mam problem, bo microdem nie potrafi tego otworzyc - za duze rozmiary. grass co prawda wczytuje ale z kolei ja ledwo sobie radze z obsluga grassa ;)
jak to 'latwiej' otworzyc albo czym przetworzyc?

m_k pisze...

Tak na szybko - kilka opcji:
-pociąć na mniejsze kawałki dla microdema przy pomocy GDAL
-spróbować otworzyć w QGIS
-użyć narzędzi gdaldem
jeszcze zależy co chcesz z tym DEMem zrobić: wyświetlić, stworzyć warstwice, wizualizację 3D?

Anonimowy pisze...

@m_k - a jest jakiś sposób by pozyskać te lepsze dane NMT do zabawy z MicroDEM'em?
merti