niedziela, czerwca 28, 2009

Nowe źródło danych DEM

Jutro (tj. 29 czerwca) ma zostać udostępniony bezpłatnie nowy model ukształtowania terenu dla całego świata - ASTER GDEM (Global Digital Elevation Model), charakteryzujący się rozdzielczością poziomą rzędu 30m.

Produkt powstał na bazie zdjęć z instrumentu ASTER na pokładzie satelity Terra. Instrument pozwala na rejestrację stereopar (jedno zdjęcie wykonywane pionowo w dół, drugie - do tyłu) w zakresie bliskiej podczerwieni (0.760-0.860 µm). Całkowicie automatyczny proces stworzenia GDEM obejmował m.in. przetworzenie całego archiwum zdjęć (1,5 miliona), utworzenie ponad 1,2 miliona par, usunięcie chmur i podział gotowego DEM na 22 600 kafelków o rozmiarach 1x1 stopień - całość zajęła około roku.

ASTER GDEM obejmuje obszar lądów między 83S a 83N równoleżnikiem, oczko siatki ma wymiary 1x1 sekundy łuku (30m na równiku), dokładność pionową ocenia się na 20, a poziomą na 30m. Udostępniany jest w formacie GeoTiff, w układzie WGS84.

Wykorzystywany do tej pory również w wirtualnych globusach DEM z misji SRTM charakteryzuje się 3 krotnie gorszą rozdzielczością poziomą (3x3 sekundy łuku, co odpowiada oczku 90x90m; 30m dostępne jedynie dla USA) i obejmuje obszary między 54S a 60N. SRTM posiada jednak większą dokładność pionową (ok. 10m) i jest wolny od wpływu chmur, a to ze względu, że nie powstał on na podstawie zdjęć stereo, a z pomiaru radarowego.

ASTER GDEM będzie można pobrać ze stron:
http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/
https://wist.echo.nasa.gov/~wist/api/imswelcome/

Press release https://lpdaac.usgs.gov/lpdaac/about/news_archive/monday_june_22_20092

Brak komentarzy: