piątek, czerwca 05, 2009

Virtual Earth - czerwcowa aktualizacja

Pewnie tytuł powinien mówić o aktualizacji Bing Maps, bo w końcu tak od niedawna nazywa się serwis Microsoftu, ale na blogu pozostanę przy starej nazwie. Podobnie ma się sprawa z miesiącem - na oficjalnych blogach jest mowa o "May release", ale skoro dopiero teraz jest to ogłaszane...

A teraz ad rem:
Dodano prawie 250 000 km2 nowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości, z czego 6000 przypada na obszar Polski.
Bardzo ciekawy jest sposób prezentacji tego uaktualnienia - zamiast suchej listy, wymieniającej odświeżone miasta, mamy opartą o Silverlight specjalną przeglądarkę map (Bing Maps World Tour). Tereny objęte aktualizacją są w niej zaznaczone ikonkami. Istnieje również możliwość odtworzenia "pokazu slajdów", który automatycznie pokaże nowe zdjęcia, poza tym można filtrować wg rodzaju zdjęć (zwykłe orto i Bird's eye) oraz kontynentu.

Pomysł niewątpliwie słuszny (aż dziwne że do tej pory nikt nie pomyślał o czymś podobnym), ale wykonanie nie jest do końca idealne - na mapie Polski znajduje się bowiem swojsko brzmiąca Beloveszhskaya (pewnie chodzi o Białowieżę), która nie dość, że umieszczona jest na północ od Łodzi, to po kliknięciu i zbliżeniu pokazuje szare kafelki zamiast ortofotomapy. Druga z lokacji (Wejherowo i Rumia) działa prawidłowo.

Brak komentarzy: