niedziela, lutego 08, 2009

Users there - how many?

Jednym ze sposobów na łatwe zapełnianie bloga treścią (i przy tym niewymagającym żadnej inwencji) jest prezentacja statystyk albo tzw. referral fun czyli wynajdywanie co ciekawszych słów kluczowych wpisywanych przez użytkowników do przeglądarek. Na te drugie przyjdzie jeszcze pora, a dziś trochę nikomu nieprzydatnych liczb... ;)

Na początek użytkownicy NASA World Wind (.Net):
w ciągu prawie 3 lat liczonych od kwietnia 2006, kiedy to ukazała się wersja 1.3.4, zarejestrowano w sumie blisko 15 milionów unikalnych userów; szczyt aktywności przypadł na luty 2007 (premiera v1.4.0) - prawie 22 tysiące użytkowników dziennie, z czego niemal 13 tysięcy przypadło na najnowszą wersję WW; obecnie liczba ta utrzymuje się na poziomie ok. 4 tysięcy dziennie;
Liczba ściągnięć instalatora WW z SourceForge to ponad 17 milionów (ostatnio ponad 100 tysięcy miesięcznie).

Skąd te dane? Począwszy od wersji 1.3.4 pliki xml zawierające informacje o dostępnych warstwach są za każdym uruchomieniem programu ściągane z serwera (umożliwia to dodawanie nowych map bez konieczności instalowania nowej wersji WW) i to właśnie liczba tych pobrań (a konkretnie dodatku ZoomIt!) stanowi podstawę statystyk. (Oczywiście możliwe jest zablokowanie takiego zachowania i praca "offline" bez ciągłego pobierania xml z sieci.)

W porównaniu do Google Earth wypada to słabo. Twórcy GE chwalą się co prawda 400 000 000 użytkowników, ciężko jednak w to uwierzyć (łączna liczba pobrań wszystkich wersji - ok, ale użytkowników?!), ale nawet jeśli codziennie GE byłby uruchamiany "jedynie" przez 5 milionów osób, to i tak jest to 1000x więcej niż w przypadku WW.

Te 4000 użytkowników WW to i tak sporo (sam się dziwię), biorąc pod uwagę, że od dwóch lat (od 1.4.0 ) program nie jest praktycznie rozwijany, a ostatnio część z serwerów NASA działa tak sobie... np. Mars nie działa w ogóle :/

Co do samego bloga, to od początku 2006 roku wg Google Analytics zanotował on 142 tysiące odwiedzin (303 tysiące odsłon, 120 tysięcy unikalnych użytkowników), najlepszy okazał się dzień 16 lutego 2007 (zaraz po wydaniu WW 1.4) - zanotowano wtedy 1019 użytkowników, w ostatnim czasie liczba wizyt waha się od ok. 120 do 160 na dzień.
Używane przeglądarki to Internet Explorer (50%), Firefox (39%) i Opera (9%).
Systemy operacyjne: Windows (98%), Linux (1,4%), Mac (0,4%), ale są też pojedyncze trafienia z iPhone'a i Playstation 3.

A skąd tytuł posta? Takie tam luźne skojarzenie...

Brak komentarzy: