piątek, lutego 27, 2009

Ortofotomapa Warszawy 2008

W internetowym serwisie mapowym Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy pojawiła się nowa ortofotomapa. Została ona opracowana na bazie cyfrowych zdjęć lotniczych w skali 1:20830, wykonanych w czerwcu 2008 roku na zlecenie warszawskiego Biura Geodezji i Katastru.

[Dziwi trochę pora nalotu. Czerwiec (i w ogólności okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni) nie jest najlepszym miesiącem, a to ze względu na liście na drzewach, uniemożliwiające dostrzeżenie wielu szczegółów na poziomie gruntu.]

Opracowanie obejmuje 738 km2, rozdzielczość terenowa wynosi 10cm, a średni błąd położenia punktu to 3 piksele (czyli 30cm).

[W chwili obecnej jest najdokładniejsza mapa dostępna publicznie na polskich stronach internetowych. Bez trudu da się zauważyć np. pojedynczych ludzi na ulicach.

Poprzednia ortofotmapa (udostępniona w 2006) powstała ze zdjęć analogowych zrobionych w maju 2005, a jej rozdzielczość była dwa razy niższa. Stara wersja przeniesiona została do sekcji historycznej (tam znajdują się też mapy Warszawy z 1935 i 1945 roku).

Mapa dostępna jest przez przeglądarkę MapGuide, której to wybór nie należał chyba do najszczęśliwszych pomysłów - wymaga ona bowiem zainstalowania specjalnej wtyczki (a przynajmniej Javy), a sam interfejs jest daleki od ideału. Być może już wkrótce zmieni się to na lepsze za sprawą nowej, bardziej AJAXowej strony :)

Brak komentarzy: