sobota, marca 31, 2012

Gasimy światła

Już dzisiaj wieczorem Godzina dla Ziemi (Earth Hour) czyli światowa akcja gaszenia oświetlenia oraz urządzeń elektrycznych w celu ochrony środowiska i zapobieżeniu zmianom klimatu. Można by tu dyskutować nad sensem i skutecznością takich działań - w kwestii realnych oszczędności energii byłyby one pewnie minimalne, jeśli chodzi o wartość symboliczną i budzenie świadomości wśród ludzi mogłoby być już lepiej, choć ciężko to obiektywnie zmierzyć - ale zostawmy te rozważania innym.

To, na co warto zwrócić uwagę, to "świecenie samo w sobie" oraz zanieczyszczenie światłem nocnego nieba. Z jednej strony cieszą nas jasno oświetlone ulice, czasem wręcz się sami tego domagamy - dzięki temu czujemy się pewnie i bezpiecznie. Lubimy też różnokolorowe reflektory podkreślające piękno zabytkowych budynków, nowoczesnych mostów itp. Zaspokaja to w jakiś sposób nasze poczucie estetyki i wydaje nam się, że miasto nocą jest przez to ładniejsze.
Z drugiej strony tracimy bezpowrotnie coś wyjątkowego i o wiele bardziej pięknego. Prawdziwą noc. Nocne niebo. Czarne, ale jednocześnie rozświetlone milionami gwiazd.

środa, marca 21, 2012

Street View w Polsce


Po prawie 3 latach i wielu perypetiach polskie miasta doczekały się w końcu zdjęć Street View w Google Maps. Oprócz największych metropolii obfotografowano także drogi pomiędzy nimi. Pokrycie widać poniżej (niebieskie poligony to Street View, kropki to fotki z Panoramio):

Dzisiaj już mnie to tak nie ekscytuje. Zastanawiam się tylko czy znowu przy okazji robienia zdjęć Google "przypadkiem" nie zarejestrował także innych danych... :>