wtorek, stycznia 12, 2010

QGIS 1.4 - Enceladus

Pod kodową nazwą Enceladus wydano nową wersję najpopularniejszego (a to ze względu na łatwość obsługi i polską wersję językową) darmowego oprogramowania typu GIS. Podobnie jak przy poprzednich wydaniach "przydomek" programu pochodzi od nazwy księżyca.

Quantum GIS 1.4 przynosi ze sobą ponad 200 poprawionych błędów i 30 nowych funkcjonalności. Z najważniejszych wymienić można m.in.
  • rozbudowana edycja symboliki warstw wektorowych
  • narzędzie Field Calculator dla tabel atrybutów
  • render caching, przyspieszający rysowanie warstw
  • zmiany w interfejsie programu (nowy układ okien ustawień, odświeżone ikony)
Pełną listę zmian można przeczytać na oficjalnym blogu.

Enceladus cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem, bo krótko po ogłoszeniu premiery cała strona projektu była niedostępna z powodu wzmożonego ruchu. Obecnie wszystko jednak powinno działać OK.

1.4 jest przedostatnim wydaniem z linii 1.x. Planowany jest jeszcze 1.5, po którym w drugiej połowie roku pojawi się QGIS 2.0, zrywający z dotychczasowym API (co oznacza, że wszystkie istniejące pluginy będą musiały być przepisane na nowo).


PS Z "poważniejszych" i komercyjnych rozwiązań: nie ukaże się wersja 9.4 pakietu ArcGIS od ESRI... postanowiono bowiem zmienić numerek na 10 - według zapowiedzi ma to być prawdziwy 3D GIS (więcej)

1 komentarz:

Major pisze...

Trochę nie w temacie, ale co tam.

1. Doszły parę dni temu zdjęcia z GeoEye dla kilku regionów Polski - między innymi ładny kawałek na południe od Piły, okolice Brzegu i Lublińca.

2. Zdjęcia Spot Image dla Polski są nowsze niż by to wskazywały niektóre komentarze sugerujące, że pochodzą z 2004 roku.
Przynajmniej dla części obszarów kraju zostały one uzyskane najwcześniej w 2007 roku (a najprawdopodobniej w 2008) - wniosek z porównania na obszarach leśnych (Drawieński Park Narodowy) ze zdjęciami z Digital Globe (@ Virtual Earth).