wtorek, października 16, 2007

Nowa wersja Live Search Maps / Virtual Earth 3D

Virtual Earth 3D - Bird's Eye 3DZmiany w serwisie z mapami Microsoftu nie ograniczają się jedynie do odświeżania i wzbogacania dostępnych w nim treści, modyfikacjom podlega również i forma. Od kilkudziesięciu godzin strona maps.live.com może się pochwalić nowym wyglądem i funkcjami. Zmian jest tak dużo, że można mówić o wersji 2.0. Cóż więc tam znajdziemy?

Na początek Virtual Earth 3D. Można w nim oglądać zdjęcia Bird's Eye umieszczone w przestrzeni 3D. Czasami aż trudno odróżnić zdjęcie od wygenerowanego modelu! Wykorzystano tu technologię znaną z innego projektu MS Photosynth.

3DVIA Virtual EarthDotychczas VE3D mógł się pochwalić szczegółowymi modelami całych miast, brakowało jednak możliwości stworzenia i umieszczenia modeli przez zwykłego użytkownika.
Microsoftowi na pomoc przyszła firma Dassault, będąca twórcą jednego z najlepszych (a przy tym jednego z najdroższych) systemów CAD/CAM o nazwie CATIA. 3DVIA stanowi odpowiednik Sketchupa, tylko że podobnie jak i cały VE3D działa jako plugin do przeglądarki internetowej.

W części 2D rzuca się w oczy przebudowany układ strony oraz nowe przyciski do nawigacji mapą.Virtual Earth / Live maps
kolekcjeDodano możliwość importu danych - obsługiwane formaty to GeoRSS, GPX oraz KML/KMZ. Z funkcją tą wiąże się też rozbudowane zarządzanie kolekcjami - oprócz tworzenia, edycji i dalszego udostępniania naszych własnych obiektów (od prostych linii i poligonów po budynki w trybie 3D), mamy też dostęp do plików umieszczonych na innych serwisach np. forum Keyhole czy też Google Maps.1-click directions

Nowe planowanie trasy - pozwala uwzględnić natężenie ruchu drogowego, jest też tzw. 1-Click Directions, które w szybki sposób pozwala stworzyć mapy dojazdu do danego obiektu (niestety, obie funkcje niedostępne dla terenu Polski)

To jedynie najważniejsze ze zmian, więcej (i ze szczegółami) można znaleźć na: Virtual Earth Blog, Virtual Earth 4 Government, Microsoft.com

Na koniec trochę krytyki: Virtual Earth 3D uruchomimy jedynie w Internet Explorerze lub Firefoksie (a to i tak jedynie na Windowsie); nawet jeśli spełniamy wymagania systemowe plugin może nie zadziałać (tak stało się u mnie); również w przypadku zwykłego trybu 2D nie wszystko gra - na Operze nie można zoomować myszką;

Chodzi jednak o to, aby minusy nie przysłoniły plusów ;) a tych jest całkiem sporo. Nowa odsłona Virtual Earth / Live Maps posiada funkcje nie tylko efektowne (Bird's Eye w 3D), ale i naprawdę użyteczne (import i wyszukiwanie plików).

1 komentarz:

allman pisze...

Rzeczywiście plusów jest dużo więcej.Czekam tylko jeszcze na to,by można było umieszczać tak łatwo mapki na blogu,jak to robi sie np. z Google Maps.