czwartek, kwietnia 05, 2007

Virtual Earth 3D - również dla Firefoksa(?) / nowości w Live i Google Maps

Wygląda na to, że Microsoft postanowił wprowadzać zmiany do serwisu Live Maps (znanego wcześniej również pod nazwami Virtual Earth i Live Local) stopniowo - najpierw poinformowano o dodaniu zdjęć Chicago, dzień później pojawiły się dane dla Europy, a w końcu doszły jeszcze modele 5 brytyjskich miast. Na tym się jednak nie skończyło, bowiem 2 dni temu uaktualniono również i sam interfejs.

Virtual Earth 3DNajpoważniejszą zmianą jest pozbycie się kontrolki ActiveX, odpowiadającej za wyświetlanie map w 3D, na rzecz zwyczajnego plugina, który może być uruchomiony również w przeglądarce Firefox. Teoretycznie powinno to pozwolić szerszemu gronu użytkowników na skorzystanie z wirtualnego globusa (poprzednia wersja ograniczała sie jedynie do Internet Explorera; wciąż jednak wymagany jest jeden z systemów: XP, 2003 lub Vista), w praktyce może być jednak wręcz odwrotnie...
Kontrolka działała bez problemów, zaś plugin sprawia same kłopoty: najpierw nie mogłem go w ogóle zainstalować (instalator wieszał się zaraz po uruchomieniu - przyczyną był brak pliku WindowsCodecs.dll w Windows\system32), a potem nie byłem w stanie uruchomić funkcji 3D (przeglądarka zawieszała się na ekranie konfiguracji lub wyświetlała komunikat błędu).
Męczę się z wtyczką od wczoraj (zarówno w IE jak i FF) i nie jestem w swych problemach odosobniony, bo przynajmniej 2 inne osoby mają podobne kłopoty.

Jak napisano na blogu VirtualEarth VE3D da się obsługiwać przy pomocy SpaceNavigatora (oraz kontrolera do Xboxa 360, co było już możliwe wcześniej).
Na tym samym blogu można też poczytać o zmianach w interfejsie 2D m.in. o wprowadzeniu obsługi GeoRSS, możliwości liczenia długości i pola powierzchni.

Google Maps route planner / collectionsLive Maps route plannerJuż wcześniej Live Maps mógł się pochwalić łatwym dodawaniem (rysowaniem) własnych znaczników, linii i poligonów do map oraz znakomitym wyszukiwaniem miejscowości (znajdował nawet najmniejsze wsie) i planowaniem tras dla naszego kraju.
Dopiero ostatnio Google Maps nadrobiło te zaległości (choć nie do końca). Baza miejscowości jest większa niż wcześniej, ale i tak zdarzają się miejsca w niej nieistniejące, podobnie jest z planowaniem trasy - kiedyś było to w ogóle niemożliwe, dziś jest bardzo uproszczone (wystarczy porównać screeny). Google wprowadziło też możliwość rysowania po mapie, jednak po kliknięciu na zakładkę My Maps zobaczyłem jedynie "Unable to contact server"... aby dodać własne obiekty należy się najpierw zalogować (w serwisie MS login jest potrzebny jedynie gdy chcemy zapisać naszą kolekcję). Google Maps, New York, shaded buildings

I jeszcze jedna mała nowość (a przynajmniej ja tego wcześniej nie zauważyłem) w Google Maps - w niektórych miejscach budynki na mapie drogowej przedstawione są w rzucie perspektywicznym:

Brak komentarzy: