Rok temu jedną z organizacji biorących udział w programie była Free Earth Foundation - jej 5 projektów dotyczyło NASA World Wind. Zrealizowano 4 z nich, z czego 2 stały się częścią aplikacji (wbudowana przeglądarka oraz ulepszona obsługa plików shapefile) a 1 został upubliczniony jako plugin (STIP; jednak działa jedynie z wersją 1.3 WW).
W tym roku FEF nie udało się zakwalifikować jako organizacji mentorskiej.
Nie oznacza to jednak, że w tegorocznej edycji SOC nie znalazły się żadne projekty związane z GISem... Fundacja OSGeo (Open Source Geospatial Foundation), pod której skrzydłami rozwijanych jest wiele aplikacji (m.in. GRASS, Mapserver, biblioteka GDAL/OGR), dostała aż 16 'slotów' (liczba wszystkich zaakceptowanych projektów to ponad 900).
Najwięcej projektów (aż 4) związanych jest z biblioteką GDAL (Geospatial Data Abstraction Library - służy do odczytu/zapisu rastrowych danych przestrzennych; OGR obsługuje dane wektorowe). Wśród nich znalazły się również i polskie 'akcenty':
- KML read support for the existing driver - mentor: Mateusz Łoskot (od niedawna także MVP Microsoftu)
ma umożliwić bibliotece odczyt plików KML (obecnie możliwy jest jedynie zapis) - OGC WMS GDAL driver - student: Adam Nowacki (Nowak z WorldWindCentral)
pozwoli na dostęp do serwerów WMS oraz World Wind TileService z poziomu biblioteki
Kolejne trzy projekty dotyczą programu uDig (łatwy w obsłudze program GIS), a dwa GRASSa (również GIS, ale bardziej rozbudowany/skomplikowany) .
Lista wszystkich projektów OSGeo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz