sobota, marca 10, 2007

O modelach 3D w Google Earth raz jeszcze...

Po dwóch dniach od premiery trójwymiarowego modelu Berlina, kiedy to nie dało się z niego w ogóle korzystać w GE (serwery przeciążone przez nawał użytkowników), sytuacja trochę się poprawiła. Trochę, bo choć nie dostajemy już komunikatów o błędach w czasie łączenia z serwerem, to nie można jednak mówić o pełnym działaniu - modele ładują się strasznie powoli. W ciągu kilku minut udało mi się pobrać tylko jeden model - wieżę telewizyjną.
Pewnie znowu trzeba będzie poczekać kilka dni na 'odetkanie' się serwisu...

Politechnika Warszawska 3D Google EarthKolejny model 3D dla Google Earth - IMO o wiele ciekawszy, choć nie tak rozbudowany jak ten niemiecki, za to nasz i, co najważniejsze, w pełni funkcjonalny - Politechnika Warszawska. Pisałem o nim już w grudniu, teraz jednak projekt studentów wydziału Geodezji i Kartografii został zakończony.
Aby zobaczyć go w GE wystarczy pobrać plik kml 3D Warehouse, a następnie, klikając w niebieskie ikonki, ściągnąć poszczególne modele. Jest ich 15 (14 budynków + ogrodzenie) - wszystkie do zobaczenia również na stronach 3D Warehouse. Dostępne są też w formacie dla programu Sketchup - kto chce może je rozłożyć na części pierwsze :)

Politechnika Warszawska 3D Google EarthChoć pod względem geometrycznym modele są stosunkowo proste, to jednak dzięki pokryciu ich przez tekstury całość wygląda niezwykle realistycznie i cieszy oko użytkownika.
Inna wersja opracowania (plik do pobrania) obejmuje znacznie większy teren, bo oprócz budowli samej PW znajdują się w niej okoliczne budynki (jednak już bez tekstur). W tej wersji mamy do dyspozycji wycinek ortofotomapy, którą możemy zastąpić oryginalne zdjęcie satelitarne o mniejszej rozdzielczości.

Jak napisano na stronie GeoForum być może już wkrótce modele te będą standardową częścią Google Earth.

Brak komentarzy: