Kilka dni temu uruchomiono serwis ze zdjęciami lotniczymi i satelitarnymi Francji oraz terytoriów, które do niej należą. Otwarcia nowej strony dokonał sam Jacques Chirac. Według zapowiedzi, które można było przeczytać w mediach, geoportail.fr miał pokazać silną pozycję Francji na polu nowych technologii i stanowić odpowiedź na amerykański Google Earth (co jest trochę bez sensu i dowodzi tego, że dziennikarze nie mają pojęcia o czym piszą; Geoportail co najwyżej jest odpowiednikiem Google Maps). Na koniec wspominano o rozdzielczości zdjęć wynoszącej 50cm/px dla większości obszarów.
Niestety, mało komu było dane przekonać się o prawdziwości powyższych twierdzeń. Start serwisu spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem internautów, że zakończył się fiaskiem. Serwery zostały przeciążone - strona albo nie odpowiadała, albo ładowała się w nieskończoność. Obecnie (tj. 28 czerwca) możemy tam jedynie przeczytać, że bardzo nas przepraszają, obiecują, że pracują nad serwisem i proszą o cierpliwość... :|
Tymczasem w Polsce również mamy własny Geoportal. (Na razie w fazie pilotażowej i testowej; gotowa wersja planowana jest na marzec 2008)
Na stronie geoportal.gov.pl można przeczytać:
Projekt GEOPORTAL.GOV.PL jest przedsięwzięciem wykorzystującym najnowsze zdobycze z dziedziny informatyki i telekomunikacji w celu powszechnego udostępnienia szeroko rozumianej informacji przestrzennej przez Internet.Dalej kilka gładkich słówek o kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego, projekcie INSPIRE, koncepcji i planach portalu.
Ważniejsze jest jednak to, co można tam znaleźć:
- ortofotomapy (zarówno lotnicze jak i satelitarne, kolorowe i czarno-białe, data wykonania 2002-2005, rozdzieczość: 18cm do 2,44m/px)
- Numeryczny Model Terenu (dane o ukształtowaniu terenu)
- mapy topograficzne (w skali 1:50 000 oraz 1:250 000)
1. Pokrycie Polski ortofotomapami (kolor fioletowy) 2. ortofotomapa (Stare i Nowe Miasto w Warszawie)
2 komentarze:
Na forum WW pojawił się plugin, umożliwiający import zdjęć z francuskiego Geoportalu.
Co do polskiego geoportalu, można mieć wiele zastrzeżeń. Zaczynając od działu Metadane, który praktycznie !nie istnieje!. Kończąc na technicznym aspekcie jakim jest program ArcIMS do serwowania map w internecie, który jest już przeżytkiem. Moja krytyka jest poparta tym, że dużo pracowałem w ArcIMS'ie i miałem styczność z osobami, które tworzą geoportal. Ale pozytywne jest to, że geoportal jest dobrym kierunkiem rozwoju, niestety tworzonym przez "dzieci we mgle" - wiedzą co ale nie wiedzą którędy i jak.
Prześlij komentarz