niedziela, marca 12, 2006

Odrzucić Inspire!

Vote for Public Maps - Reject INSPIRE!

Czym jest INSPIRE? Jest to dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca utworzenia Europejskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych (Infrastructure for Spatial Information in Europe).
Ma ona ułatwiać gromadzenie, integrację, interpretację oraz dostęp do geodanych...
Brzmi pięknie, czyż nie? Okazuje się, że nie.
Dyrektywa nie gwarantuje obywatelom UE wolnego dostępu do danych, których pozyskiwanie oraz przetwarzanie opłacane jest z ich podatków. Zamiast tego wprowadza podwójne opłaty: pierwszy raz w formie ww. podatków, drugi raz - w momencie, gdy chcemy uzyskać dostęp do informacji.

Unia Europejska z jednej strony chce być najkonkurencyjniejszą gospodarką świata (strategia lizbońska), z drugiej strony wymyśla takie potworki jak projekt konstytucji europejskiej, sprawa patentów na oprogramowanie, czy też właśnie dyrektywa Inspire, które to pomysły nie pomagają dogonić USA.
Stany Zjednoczone stanowią w tym przypadku wzór do naśladowania - wszystkie dane i opracowania stworzone przez rząd amerykański (tj. agencje takie jak NASA, USGS), są dostępne na zasadach public domain - każdy może bezpłatnie wykorzystywać, przetwarzać i odsprzedawać dane bez żadnych ograniczeń. Właśnie dzięki wolnemu dostępowi do geodanych możliwe było powstanie programów takich jak World Wind - za pieniądze amerykańskich podatników można oglądać dziś cały świat :)

Chcesz tańszych i lepszych map? Chcesz rozwoju gospodarki? Chcesz nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego?

Podpisz petycję, wzywającą do odrzucenia Inspire! rejectinspire.publicgeodata.org

(Argumenty za odrzuceniem dyrektywy)

Istnieje również inna petycja: Open Geo Data Manifesto
Można tam zadeklarować swoje poparcie dla wolnego dostępu do danych przestrzennych gromadzonych i przetwarzanych z naszych podatków.

Na koniec ciekawy artykuł z brytyjskiego The Guardian, w którym autorzy opisują sytuację publicznych danych w Wielkiej Brytanii (nie odbiega to od tego, co mamy w Polsce; niestety nie jest to powód do dumy...) i domagają się swobodnego dostępu do nich. Ciekawe, kiedy doczekamy się podobnegoo w naszej prasie...
- Give us back our crown jewels The Guardian, czwartek 9 marca 2006

Vote for Public Maps - Reject INSPIRE!

Brak komentarzy: