wtorek, marca 28, 2006

Per Ithaka... Ad Astra

Przez ponad 3000 lat lokalizacja ojczyzny Odyseusza pozostawała zagadką. Jednak dzięki pomocy zdjęć satelitarnych oraz danych 3D, które dostępne są w programie NASA World Wind (PDF z informacjami) Robert Bittlestone zdołał odnaleźć mityczną Itakę. Znajduje się ona na dzisiejszym półwyspie Paliki na wyspie Kefalonia:
worldwind://goto/world=Earth&lat=38.26083&lon=20.57914

Według badacza w przeszłości półwysep był wyspą i dopiero wielkie trzęsienie ziemi i wywołane przez nie osunięcie się wielkich mas ziemi doprowadziło do połączenia Paliki z Kefalonią.
Historia tego odkrycia opisana została w książcę “Odysseus Unbound: The Search for Homer’s Ithaca”, zaś History Channel nakręcił film dokumentalny z serii "Digging for the Truth" pt. "Troy: Of Gods and Warriors". Pięciominutowy fragment dostępny jest tutaj.Zastosowania World Wind nie ograniczają się jedynie do pokazywania powierzchni Ziemi, Księżyca, Marsa lub Wenus...
Dostępny jest bowiem już nowy dodatek Sloan Digital Sky Survey, umożliwiający podróż do... gwiazd! Dzięki niemu mamy dostęp do zdjęć milionów gwiazd, galaktyk i kwazarów.
Dane gromadzone są przy pomocy 2,5 metrowego teleskopu i 120 megapixelowej kamery. Docelowo projekt ma objąć ponad jedną czwartą całego nieba.


Download: Add-on:SDSS

Strona projektu www.sdss.org

Brak komentarzy: