środa, czerwca 28, 2006

Geoportal

Geoportail logo
Kilka dni temu uruchomiono serwis ze zdjęciami lotniczymi i satelitarnymi Francji oraz terytoriów, które do niej należą. Otwarcia nowej strony dokonał sam Jacques Chirac. Według zapowiedzi, które można było przeczytać w mediach, geoportail.fr miał pokazać silną pozycję Francji na polu nowych technologii i stanowić odpowiedź na amerykański Google Earth (co jest trochę bez sensu i dowodzi tego, że dziennikarze nie mają pojęcia o czym piszą; Geoportail co najwyżej jest odpowiednikiem Google Maps). Na koniec wspominano o rozdzielczości zdjęć wynoszącej 50cm/px dla większości obszarów.

Niestety, mało komu było dane przekonać się o prawdziwości powyższych twierdzeń. Start serwisu spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem internautów, że zakończył się fiaskiem. Serwery zostały przeciążone - strona albo nie odpowiadała, albo ładowała się w nieskończoność. Obecnie (tj. 28 czerwca) możemy tam jedynie przeczytać, że bardzo nas przepraszają, obiecują, że pracują nad serwisem i proszą o cierpliwość... :|

Geoportal logoTymczasem w Polsce również mamy własny Geoportal. (Na razie w fazie pilotażowej i testowej; gotowa wersja planowana jest na marzec 2008)
Na stronie geoportal.gov.pl można przeczytać:
Projekt GEOPORTAL.GOV.PL jest przedsięwzięciem wykorzystującym najnowsze zdobycze z dziedziny informatyki i telekomunikacji w celu powszechnego udostępnienia szeroko rozumianej informacji przestrzennej przez Internet.
Dalej kilka gładkich słówek o kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego, projekcie INSPIRE, koncepcji i planach portalu.

Ważniejsze jest jednak to, co można tam znaleźć:
  • ortofotomapy (zarówno lotnicze jak i satelitarne, kolorowe i czarno-białe, data wykonania 2002-2005, rozdzieczość: 18cm do 2,44m/px)
  • Numeryczny Model Terenu (dane o ukształtowaniu terenu)
  • mapy topograficzne (w skali 1:50 000 oraz 1:250 000)


1. Pokrycie Polski ortofotomapami (kolor fioletowy) 2. ortofotomapa (Stare i Nowe Miasto w Warszawie)

2 komentarze:

m_k pisze...

Na forum WW pojawił się plugin, umożliwiający import zdjęć z francuskiego Geoportalu.

djmasakra pisze...

Co do polskiego geoportalu, można mieć wiele zastrzeżeń. Zaczynając od działu Metadane, który praktycznie !nie istnieje!. Kończąc na technicznym aspekcie jakim jest program ArcIMS do serwowania map w internecie, który jest już przeżytkiem. Moja krytyka jest poparta tym, że dużo pracowałem w ArcIMS'ie i miałem styczność z osobami, które tworzą geoportal. Ale pozytywne jest to, że geoportal jest dobrym kierunkiem rozwoju, niestety tworzonym przez "dzieci we mgle" - wiedzą co ale nie wiedzą którędy i jak.