środa, października 21, 2009

W skrócie - październik 2009

  • 2 tygodnie temu wystrzelono satelitę WorldView-2, który pozwala na wykonywanie zdjęć (panchromatycznych) w rozdzielczości 46cm/px (dla zwykłych odbiorców komercyjnych dostępne będzie "jedynie" 50cm). Wczoraj opublikowano natomiast pierwsze fotografie, przedstawiające miasta Dallas i San Antonio w USA. Dane trafią głównie do serwisu Bing Maps (Microsoft ma umowę z firma DigitalGlobe; logo Bing znalazło się na rakiecie), ale spodziewać się należy ich również w produktach Google i innych firm (podpisana umowa nie jest umową na wyłączność).
  • Google wydało Building Maker czyli działający w przeglądarce internetowej prosty (prostszy nawet od Sketchupa) kreator trójwymiarowych modeli budynków. Obsługa sprowadza się do rysowania prostych brył na tle dostarczonych przez Google ukośnych zdjęć lotniczych - więcej na blogu Miasta 3D. Nawet jeśli ktoś nie ma ochoty na modelowanie, to i tak warto zajrzeć na nowy serwis w celu obejrzenia dostępnych w nim zdjęć (w Polsce mamy centrum Warszawy). Można więc traktować go jako taką mniej wygodną namiastkę trybu Bird's Eye znanego z Bing Maps.
  • StreetView dla Pragi - czeska stolica posiada już zdjęcia wykonane z poziomu ulicy, a to pozwala sądzić, że już wkrótce widoku ulicy doczekamy się także dla Polskich miast: Warszawy i Krakowa.
  • na koniec jeszcze trochę w nawiązaniu do niedawnej konferencji PTIP i dyrektywy INSPIRE: ciekawy artykuł w serwisie prawniczym VaGla Bitwa o mapy i GIS a "ponowne wykorzystanie informacji" oraz rozporządzenie Komisji Europejskiej 976/2009 ws. usług sieciowych [czyli WMS, WFS], w którym najważniejszy jest Załącznik I - Jakość usługi, a w nim mowa m.in. o czasie wykonania zapytania GetMap wynoszącym max 5 s czy dostępności na poziomie 99% - jak w tym świetle wypada polski Geoportal pozostawiam każdemu do oceny...

Brak komentarzy: