środa, sierpnia 26, 2009

Dania w wysokiej rozdzielczości

Na stronie prezentującej przykłady wykorzystania World Wind Java SDK pojawił się ostatnio prosty aplet, dający dostęp do zdjęć lotniczych i modelu terenu całej Danii - Scankort Denmark Data (wymaga zainstalowania Javy). WWJ został tu wykorzystany w podwójnej roli: klienta (wyświetlanie danych na ekranie) i serwera (dane udostępniane są przez prostego WMS napisanego w Javie).

Dane zebrane przez duńską firmę Scankort mają rozdzielczość 0,2m (orto) oraz 1,6m/px (DEM). [Na stronie NASA podano 1,6m dla zdjęć i 0,2m dla DEM, ale to chyba zwykła pomyłka. Już poprawiono] Sądząc po tym, co można przeczytać na stronie firmy, dane wysokościowe pochodzą z pomiaru LiDARowego, a zdjęcia wykonano na wiosnę 2008.

Same zdjęcia porównywalne są z tymi dostępnymi w Google Earth, natomiast łatwo zauważyć jak ważny jest w wirtualnych globusach (i nie tylko tam) dokładny model terenu, aby uzyskać jak największe wrażenie realizmu. Ten sam teren, równie dokładne zdjęcia, ale różna dokładność DEM - różnicę widać od razu:

Klify na Bornholmie w GE i Scankort

[Edit 7.09] Dla zainteresowanych - adresy serwerów WMS z danymi:
http://www.nasa.network.com/elev? (oprócz duńskiego DTM oraz DSM dostępne są też dane 10m dla USA - USGS NED, a także SRTM3 V4.1 i SRTM30 Plus)
http://www.nasa.network.com/wms? (ortofoto 0,2m/px od Skankort + 500m Blue Marble NG i 15m Landsat i-cubed dla całego świata)

1 komentarz:

property manager pisze...

I think the scene of the picture is rather beautiful.And I wish that someday ,I can have a trip there.