poniedziałek, lipca 20, 2009

Google Moon 3D

Z okazji dzisiejszej (20.VII) 40 rocznicy lądowania misji Apollo 11 na Księżycu w programie Google Earth pojawiła się nowa opcja, dająca dostęp do kolejnego (po Ziemi, Marsie i niebie) świata. Jak łatwo zgadnąć światem tym jest właśnie Księżyc.

Aby zobaczyć naszego naturalnego satelitę w GE wystarczy kliknąć na małą ikonkę planety z paska narzędzi w górze ekranu i z krótkiego menu wybrać Ksiezyc (jeśli posiada się już wersję Google Earth 5 aktualizacja samego programu nie jest wymagana). Po chwili pokaże nam się powierzchnia Księżyca, a na niej wiele różnego rodzaju znaczników-ikonek. Po lewej stronie w panelu Warstwy widoczna jest natomiast lista dostępnych warstw.

Dane jakie znajdziemy w GE to:
  • Featured Satellite Images - najciekawsze ujęcia Księżyca wykonane zarówno przez sondy bezzałogowe jak i astronautów programu Apollo, tu znajdziemy również filmiki w rozdzielczości HD z japońskiej sondy Kaguya
  • Place Names - nazwy selenograficzne czyli obiektów znajdujących się na powierzchni (morza, kratery itp.)
  • Global Maps - mozaiki zdjęć pokrywające całą powierzchnię - dostępne są zdjęcia z misji Clementine, mapa hipsometryczna (Kaguya) i zdjęcia z Lunar Orbiterów
  • Moon Gallery - a w niej Apollo Missions ze zdjęciami, panoramami, filmami i modelami lądowników 6 misji Apollo, a także Guided Tours czyli multimedialne przewodniki z komentarzem audio dot. Apollo 11 i 17 (jednym z komentatorów jest sam Buzz Aldrin)
  • Historic Maps - mapy z początku lat 60 prezentujace geologię (selenologię?) i topografię Księżyca
  • Human Artifacts - miejsca lądowań/upadku ziemskich statków wraz z ich modelami 3D
  • Terrain - model terenu pozwalający na obejrzenie Księżyca w trzech wymiarach
A zatem... Fly me to the Moon :)

Linki:
post na blogu LatLong
post na polskim blogu Google
strona oficjalna

Brak komentarzy: