środa, sierpnia 22, 2007

Beta Google Earth 4.2 - Google Sky

Google Earth, jak wskazuje nazwa, ograniczał się do tej pory jedynie do Ziemi. Co prawda jeszcze za czasów Keyhole'a dostępny był Mars, a i potem pojawiały się różne dodatki pokazujące powierzchnię innych ciał niebieskich, ale tak naprawdę były to jedynie nakładki na naszą rodzimą planetę - cała reszta (placemarki, granice, dane wysokościowe) pozostawała niezmieniona.

Zmienia się to na szczęście wraz z opublikowaniem nowej wersji testowej GE 4.2. W menu Widok (View) pojawiła się bowiem nowa pozycja Przełącz na Niebo (Switch to Sky), dzięki której przeniesiemy się do wnętrza sfery niebieskiej, gdzie będziemy mogli już podziwiać gwiazdy, galaktyki (katalog zdjęć teleskopu Hubble'a), gwiazdozbiory, a także śledzić zmieniające się w czasie pozycje planet oraz Księżyca. Wszystkie obiekty pozaznaczane są ikonami, po których kliknięciu zobaczymy szczegółowe informacje w okienku pop-up.
Tryb ten posiada własne warstwy oraz zmodyfikowaną w stosunku do Ziemi nawigację - niemożliwa jest zmiana kąta, pod którym patrzymy na "powierzchnię". Wspólne za to pozostają Miejsca (pliki kml/kmz użytkownika), dlatego najlepiej je wcześniej powyłączać.

Pomysł przypomina trochę Sloan Digital Sky Survey z NASA World Wind, tyle że tam mamy właściwie same zdjęcia (w dodatku jest to jedynie wycinek całego nieba objęty programem SDSS), w GE dostępne jest całe niebo, do tego dużo danych opisowych, a obserwator ogląda wszystko od środka (w WW kamera znajduje się na zewnątrz sfery, co jest trochę nienaturalne).

Skoro GE posiada już oddzielny tryb dla innych światów, to zapewne niedługo (po dopracowaniu i poprawieniu drobnych niedociągnięć) doczekamy się kolejnych zastosowań... Może Mars? Albo Księżyc? (tylko bez sera proszę ;)Oprócz ww. znajdziemy też nową warstwę dla Ziemi: Gigapxl Project (wykorzystujący nowe mozliwości oferowane przez KML 2.2: linki między placemarkami i tag PhotoOverlay).
Z nowych funkcji GE należałoby wymienić jeszcze przedstawione przed kilkoma dniami Google Book Search oraz Real Time Traffic, chociaż z drugiej strony przydadzą się one jedynie użytkownikom wersji angielskiej i mieszkającym w USA.

Beta (jak zwykle) do ściągnięcia ze strony earth.google.com/download-earth.html

1 komentarz:

niewinny pisze...

myślę,że dla amatorów jak j,jest to całkiem dobra usługa,zresztą nie tylko dla amatorów.Chyba zdobędzie swoich fanów,tak jak np.NWW,choć to rzecz jasna dwa różne programy.Ja jednak życzę im wszystkiego dobrego w dalszym rozwoju.