poniedziałek, grudnia 29, 2008

UMP online

UMP darmowa mapa PolskiNa stronie projektu UMP-pcPL pojawiła się internetowa mapa Polski. Uzupełniająca Mapa Polski (prawie całej Polski), bo tak rozwija się skrót, to darmowa mapa tworzona przez posiadaczy odbiorników GPS. Do tej pory robiona była z myślą o urządzeniach firmy Garmin - żeby zobaczyć gotowy produkt potrzebny był GPS lub chociaż odpowiednie oprogramowanie, do tego należało ściągnąć kilkadziesiąt MB plików na dysk. Od teraz, dzięki interfejsowi na stronie WWW, do oglądania mapy wystarczy jedynie przeglądarka internetowa.

Do wyświetlania wykorzystano bibliotekę OpenLayers, natomiast za wygląd mapy odpowiada Mapnik. Oba narzędzia używane są również w OpenStreetMap (mapa całego świata tworzona przez użytkowników), stąd wizualne podobieństwo jednego i drugiego projektu. UMP jest jednak bardziej szczegółowa i aktualna niż OSM (o czym się można samemu przekonać - wystarczy porównać warstwę UMP@Mapnik z OpenStreetMap na stronie UMP).

Nie najgorzej wypada też porównanie z "profesjonalnymi" mapami jak Google Maps. Co prawda UMP posiada nadal trochę białych plam, ale z każdym dniem jest ich jednak coraz mniej, a na pozostałych obszarach nie tylko nie ustępuje, lecz wręcz przewyższa GM pod względem szczegółowości. (W UMP znajdują się np. leśne szlaki czy atrakcje turystyczne w postaci bunkrów itp. czyli obiekty, których na próżno szukać w innych mapach.)
Kolejną zaletą UMP jest szybkość aktualizacji - zdarza się, że wszelkie zmiany (objazdy, nowe drogi) trafiają na mapę jeszcze tego samego dnia. W przypadku mapy na stronie twórcy zapowiadają odświeżanie raz na tydzień.

Wraz z mapą udostępniono prosty formularz, służący do zgłaszania wszelkich błędów oraz dodawania nowych punktów (POI). Im więcej nadesłanych poprawek, tym lepsza w rezultacie UMP.

Brak komentarzy: