piątek, kwietnia 11, 2008

Nowa wersja Live Maps i Virtual Earth 3D

Po niedawnej aktualizacji zdjęć w Virtual Earth/Live Maps przyszedł czas na odświeżenie interfejsu serwisu. Wraz z wersją VE API 6.1 otrzymujemy kilka interesujących nowości:
  • Bird's Eye - widok hybrydowyw trybie Bird's Eye możliwe jest obecnie wyświetlenie nazw i przebiegu ulic (taki tryb hybrydowy - zdjęcia z nałożoną warstwą wektorową)
  • ulepszone narzędzie do projektowania własnych modeli 3D - 3DVIA
  • integracja z narzędziem do kalibracji i dzielenia własnych map rastrowych na 'cegiełki', które można następnie wyswietlić na tle map z VE - MapCruncher
  • Virtual Earth - palmy w Las Vegasjeszcze bardziej szczegółowe modele miast - i to zarówno pod względem tekstur pokrywających budynki, jak i ilości oraz dokładności poszczególnych obiektów - teraz w VE3D są nawet pojedyncze drzewa! Take that, Google :P (ulepszone miasta to na razie jedynie Las Vegas, Dallas, Denver i Phoenix, ale do końca roku zmiana obejmie ponad 250)
  • ulepszone zarządzanie kolekcjami tj. przeglądanie stworzonych przez innych ludzi plików kml oraz zapisywanie własnych punktów, linii itp. do plików kml/gpx/georss
  • możliwość tworzenia filmów w rozdzielczości HD (1920x1080)
  • ulepszone wyświetlanie plików kml znajdujących się na zewnętrznych serwerach oraz map tworzonych przez użytkowników Google MyMaps - zaimportować je można przy pomocy parametru mapurl np. http://maps.live.com/?v=2&encType=1&mapurl=http://link.do/pliku_kml/lub_mymaps
Więcej o tych i pozostałych funkcjach (związanych głównie z wyszukiwaniem tras, które to funkcje nie działają, niestety, dla terenu Polski) na oficjalnym blogu VE i MSDN.

Update: Na jeszcze innym blogu (który to już blog prowadzony przez pracownika Microsoftu? ten akurat jest w całości poswięcony VE 3D) można sobie poczytać (i pooglądać) o różnicach między starymi a ulepszonymi modelami miast. Nowe składają się nawet i ze 130 000 obiektów (10x więcej niż wcześniej) i to nie licząc drzew, których liczba sięgać może aż 300 000!
A oto jak prezentuje się Denver przed i po 'liftingu':

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy doczekamy sie w końcu ny Polska była uwzględniona w tych usługach,aktualizacjach i przedstawiona tak jak inne kraje Europy?Coś mi się zdaje,że dużo w Kamiennej wody upłynie nim to nastąpi.No ale...czekam twardo czekam.
Pozdrawiam

m_k pisze...

Dobre pytanie... Sam chciałbym znać odpowiedź :)