poniedziałek, stycznia 22, 2007

Nowe zdjęcia od Google i Microsoftu

W serwisach Google Earth/Maps oraz Virtual Earth (aka Live Local) można podziwiać nowe, szczegółowe zdjęcia satelitarne i lotnicze zachodnioeuropejskich państw.

Microsoft dodał ponad 100 nowych lokacji z tzw. Bird's Eye Imagery w Holandii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii oraz, niejako na dodatek, miasto Drammen w Norwegii.
Pełna lista na blogu VirtualEarth.
Tor Monza (Włochy) w VE

Google zaś ma nowe zdjęcia z satelity SPOT, które zastąpią dotychczasową 15m/px mozaikę z Landsata. W nowej, o wiele wyższej, bo 2.5m/px, rozdzielczości podziwiać można Belgię, Francję, Luksemburg, Hiszpanię i Portugalię. (Wszystkie dotychczasowe obszary w większej rozdz. zostały zachowane.)
Hawr (Francja) w GE

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witaj Michale.
Z tej strony emenefix, autor bloga Ziemia z kosmosu

Mam do ciebie pytanie odnosnie WorldWinda
Czy jest ci wiadomo cos na temat jakoby korzystanie z jego zasobów np dla bloga, do napisania jakiegos artykułu w jakims portalu ze zdjeciem z WW, umieszczenia galerii samodzielnie zrobionych poprzez niego zdjec było nielegalne??

Z tego co od dawna wiem licencja jest czysto open source: "World Wind to narzędzie edukacyjne skierowane do bardziej 'świadomego' użytkownika. Rozpowszechniany jest na licencji open source i korzysta z publicznie dostępnych danych (dzięki czemu można go wykorzystywać w celach komercyjnych bezpłatnie). Pozwala również na znacznie większe dostosowanie do potrzeb użytkownika (swobodny wybór wyświetlanych warstw, zastosowanie różnego rodzaju dodatków - komunikacja z GPS itp.) bez ponoszenia
dodatkowych kosztów."

albo tutaj: http://www.pl.euhou.net/docupload/files/Excersises/Planet%20Earth/NASA%20World%20Wind/NiWW.pdfCo ty na ten temat? moze znasz jakies inne źródła i informacje?
Pozdrawiam. Marcin

m_k pisze...

Nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek kwestionowaniem legalności tego typu prac. Wszystkie zdjęcia, filmy itp. powstałe z wykorzystaniem WW mogą być dowolnie przerabiane, wykorzystywane i używane w celach zarówno osobistych jak i komercyjnych bez żadnej specjalnej zgody na piśmie ze strony NASA czy kogokolwiek.
Dane dostępne w "czystym" programie tj. warstwy Blue Marble, Landsat, USGS, MODIS (w ogólności: dane stworzone przez amerykańskie agencje rządowe) są udostępniane na zasadzie public domain.
Wyjątek mogą stanowić jedynie dane pochodzące z różnego rodzaju dodatków do WW (np. zdjęcia z pluginu Virtual Earth przeznaczone są do użytku osobistego; również część zdjęć z dodatku ZoomIt! niekoniecznie musi być public domain).

Anonimowy pisze...

sugeruje dodanie rss, nie usmiecha mi sie codziennie sprawdzac czy jest cos nowego na polskim geoblogu

m_k pisze...

RSS jest http://beta.blogger.com/feeds/21267471/posts/full?alt=rss
Atom też http://beta.blogger.com/feeds/21267471/posts/full
Jest również http://feeds.feedburner.com/terraobserver

Nowsze przeglądarki (Opera 9, Firefox 2, IE 7) same powinny wykrywać, że strona posiada feed.
Jednak dodam specjalny link również dla innych użytkowników (kiedyś nawet był, ale potem zniknął :)