niedziela, września 22, 2013

Koniec z Quantum GIS!

Wszyscy, którzy przyzwyczaili się do popularnego i darmowego pakietu Quantum GIS, a ostatnio czekali na nową wersję, mogą się poczuć zawiedzeni, bowiem twórcy postanowili go porzucić...

spokojnie, czytajcie dalej :)

Owszem, porzucają, ale chodzi jedynie o słówko "Quantum", które nigdy nie miało specjalnego znaczenia. Od tej pory projekt będzie się nazywał po prostu QGIS.

to teraz dobre wieści:

Tak więc doczekaliśmy się QGIS w wersji 2.0. Lista zmian (tu w wersji z obrazkami) jest długa i imponująca. To, co rzuca się na pierwszy rzut oka, to oczywiście wygląd - ikony, zakładki, symbologia, ale "pod spodem" też jest sporo nowości jak konsola Pythona z auto-uzupełnianiem kodu czy ujednolicony Plugin Manager.

Przy okazji nowego wydania odświeżono też stronę internetową projektu.

DUFOUR STYLE
Pozbyto się słowa Quantum, zachowano jednak tradycję nadawania nazw kodowych kolejnym wydaniom - i tak QGIS 2.0 nosi miano Dufour. Jak być może niektórym wiadomo, nazwy te odnosiły się do miejsc geograficznych i niejako upamiętniały kolejne hackfesty, podczas których programiści z całego świata wspólnie ulepszali program (wcześniej był Wrocław, była też Lisboa). Tym razem jest podobnie, ale nie tak wprost, bo hackfest odbył się w Zurychu, a sam Dufour (Dufourspitze) to szczyt w masywie Monte Rosa. Jest to najwyższy wierzchołek Szwajcarii, a nazwano go tak na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume'a Henri Dufoura - twórcy mapy topograficznej tego kraju, a przy okazji także współzałożyciela Czerwonego Krzyża. To chyba całkiem ładna symbolika :)

A teraz ściągać, testować i robić piękne mapy!

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam, trafiłem na bloga szukając informacji na temat ściągania map z geportalu. Wpisy okazały się bardzo pomocne niestety nie aktualne są już linki do przykładowych plików XML w poście "zabawy z geportalem cd." Czy jest szansa na to żeby je uaktualnić?
pozdrawiam,
Dawid

m_k pisze...

Uaktualniłem linki w notce o ARS (plik geop_ars.xml), a tutaj jakiś stary XML do WMSa https://dl.dropboxusercontent.com/u/53736736/blog/wms_topo.xml (teraz może być inny adres serwisu i nazwy warstw)

Anonimowy pisze...

Dziękuję serdecznie za pomoc. Mam jeszcze jeden problem... konkretnie z serwerem WMS w wersji 1.3.0 . Byłby Pan tak uprzejmy i stworzył przykładowy plik xml do takiego serwisu? Najlepiej na dowolnym przykładzie z serwisu http://mapy.opolskie.pl/start/ :) Byłbym naprawdę bardzo wdzięczny!
pozdrawiam,
Dawid