sobota, listopada 05, 2011

OnEarth - pożegnanie

Jeden z najstarszych i najpopularniejszych serwerów WMS - stworzony przez NASA OnEarth - kończy swoją działalność. Niedostępne są już zbiory danych Blue Marble, Landsat, MODIS, SRTM i Daily Planet. Zostały jedynie kafelki dla NASA World Wind i Google Earth.
This server no longer provides full WMS services for any of the datasets. Furthermore, the MODIS daily mosaics are no longer being updated. The tiled WMS access, described in the Tiled WMS and Google Earth KML support will stay operational. This includes access to the archived of MODIS daily mosaics, which were built from 2006 to the end of 2010.
OnEarth dosyć często miewał problemy z wydajnością i szybkością działania, ale dawał dostęp do mnóstwa wartościowych materiałów i to w czasach, gdy nikomu nie śniły się serwisy takie jak Google Maps.
Najbardziej szkoda zdjęć MODIS, ukazujących niemal na żywo piękno Ziemi. Z drugiej strony w ostatnich latach powstało wiele nowych serwisów WMS, tak więc strata nie jest aż tak wielka, bo dane można znaleźć gdzie indziej (choć może nie wszystkie i nie w jednym miejscu).

Brak komentarzy: