piątek, lutego 18, 2011

Ziemia z nieba

Ziemia z nieba (Earth from Above) to nazwa projektu francuskiego fotografa Yanna Arthus-Bertranda - kolekcji wykonanych z helikopterów i balonów zdjęć lotniczych, ukazujących najpiękniejsze krajobrazy na kuli ziemskiej. Zdjęcia opublikowano w formie albumu (ponad 3 miliony sprzedanych egzemplarzy) oraz prezentowano na całym świecie jako objazdową wystawę (110 miast i 120 milionów widzów).


Home (w polskiej wersji: S.O.S Ziemia!) stanowi rozwinięcie pierwotnej idei Francuza. Bertrand jeszcze raz wyruszył w podniebną podróż, tym razem jednak zamiast aparatu zabrał ze sobą kamerę. Efekt jego pracy można podziwiać na półtoragodzinnym (lud dwu - w zależności od wersji) filmie.

Ziemia z góry wygląda zupełnie inaczej - nikną wszystkie niedoskonałości, brud i śmieci, a zostaje samo abstrakcyjne piękno. Owszem, to są truizmy, pewnie większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet mimo tego oglądane na ekranie widoki robią ogromne wrażenie i zapierają dech w piersiach.


Home to nie tylko ładne obrazki. Bertrand poprzez wrażenia estetyczne zestawione z szokującymi nieraz faktami, które zawarto w komentarzu do filmu, chce nas skłonić do zastanowienia się nad tym, jak wiele otrzymaliśmy i pokazuje jak nierozsądnie postępujemy z tym darem - Ziemią. W ciągu ostatniego stulecia odmieniliśmy znacząco oblicze naszej planety - wpłynęliśmy na klimat, wody, lądy, florę i faunę. Jak nietrudno odgadnąć były to zmiany na gorsze. Zmiany powodowane przez mniejszość (bogata cywilizacja zachodnia), za które już teraz płaci pozostała większość (czyli głównie kraje trzeciego świata).

Ale w tym obrazie jest iskierka nadziei, jeszcze nie wszystko stracone. It's too late to be a pessimist - słychać w komentarzu - ważne jest to, co jeszcze posiadamy, a nie to, co przepadło. Możemy chronić zasoby naturalne, możliwy jest zrównoważony rozwój, rozwiązania istnieją już dziś - So what are we waiting for?

Warto.

Oprócz wersji YouTube (90 minut) można też pobrać film w jakości HD (i dłuższy o 30 minut) - za darmo i legalnie:
http://www.clearbits.net/torrents/547-home-2009
http://www.archive.org/details/Home2009

Brak komentarzy: