środa, marca 10, 2010

W skrócie - marzec 2010

 • Duuuuża aktualizacja w Bing Maps - dodano 6,7 miliona km2 nowych zdjęć, z czego na sam obszar USA przypada prawie 5 mln. Polska tym razem dosyć skromnie, bo jedynie 6 000 km2 (długi pas od Góry Kalwarii po okolice Tarnowa oraz od Zawiercia do Oświęcimia). Większość zdjęć to typowe ortofotomapy (widok z góry), ale ok. 100 000 km2 pokrytych jest przez nowe sceny Bird's Eye (widok pod kątem), z czego połowa również znajduje się w USA. Jest to największe pod względem powierzchni uaktualnienie w dotychczasowej historii Bing Maps (i prawdopodobnie największe spośród wszystkich tego typu serwisów mapowych).
  Nowe obszary oglądać można w Bing Maps World Tour lub Imagery Updates (nowa mapa z dokładnymi zasięgami).
 • Nowa wersja ArcGIS Explorer - wirtualnego globusa od ESRI. Build oznaczony numerem 1200 przynosi wiele usprawnień i nowych funkcjonalności. Najważniejsze z nich to możliwość wyświetlenia map i zdjęć z serwisu Bing Maps za darmo, bez żadnych ograniczeń (wcześniej wymagało to płatnej subskrypcji) oraz uruchamiania narzędzi analiz przestrzennych z ArcGIS Server.
  Pełna lista zmian i download.
 • Przydatne rozszerzenie do przeglądarki Firefox, ułatwiające pracę z serwerami WMS. WMS Inspector pozwala na podejrzenie oraz edycję parametrów zapytania WMS w wygodnym interfejsie (trochę przypominającym FireBuga), umożliwia również tworzenie html'owych raportów z GetCapabilities, dzięki czemu uzytkownik nie jest już skazany na wpisywanie wszystkiego "z palca" w pasku adresu przegladarki i na mozolne przebijanie się przez mało czytelny format xml.
 • Na koniec coś dla zwolenników powszechnego, niczym nie ograniczonego dostępu do państwowych danych przestrzennych ;) - spakowane dane wektorowe z Państwowego Rejestru Granic (województwa, powiaty i gminy) i Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych. Jedne i drugie każdy może ściągnąć z serwera WFS Geoportalu, ale wymaga to: a) samozaparcia, b) szczęścia, c) cierpliwości i d) kombinowania. Żeby więc ułatwić życie innym oraz nie obciążać niepotrzebnie infrastruktury Geoportalu wystawiłem gotowe archiwa tu:
  PRG (1,6 MB)
  PRNG (8 MB)
  (w środku znajdują się pliki GML, które po rozpakowaniu zajmują odpowiednio 13 i 240 MB;
  PRNG jest pocięte na kawałki 1x1 stopień, niestety nie udało się pobrać 5 z nich: 19,52-20,53 / 14,53-15,54 18,53-19,54 / 21,53-22,54 / 17,54-18,55 - może ktoś ma?)

  Miłej "kradzieży"!

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dlaczego jak otwieram PRG w arcgis to cała polska jest dziwnie przekręcona

m_k pisze...

Dziwnie tzn. jak? Przekręcona o 90 stopni?

PRG był ściągany z WFS, a tam w wersji 1.1.0 są ze sobą zamienione osie (długość i szerokość geograficzna) - QGIS, gvSIG i inne darmowe programy wyświetlają takiego GML poprawnie, może jedynie ArcGIS sobie nie potrafi poradzić...

Anonimowy pisze...

Dziwnie tzn odwrócone o 90 stopni i wywrócone na drugą stronę:)

dawidk-94 pisze...

Jakim programem otworzyć te pliki? Z góry dzięuję za pomoc

Anonimowy pisze...

w jaki sposób to ściągasz? jakim programe?

Anonimowy pisze...

to miała być prowokacja?

m_k pisze...

dawidk-94: np. w Quantum GIS

Anonimowy1: za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej, wpisując odpowiedni request w pasku adresu (PRNG ściągnąłem wget, ale sprowadzało się to do tego samego)

Anonimowy2: huh?

dawidk-94 pisze...

Dzięki m_k :)

Anonimowy pisze...

jak to otworzyc w zwykłej przegladarce??

Anonimowy pisze...

moze ktos dodac brakujace 5 plików prng?

Darek pisze...

Mistrzowie wrzuccie prosze te 5 brakujących

Slawek pisze...

zgodnie z nowym regilaminem nalezaloby zdjac cudzyslow z ostaniego slowa wpisu z marca 2010;
po jego lekturze nasunelo mi sie zdanie: powszechny i bezpłatny, ale...
SK