środa, listopada 26, 2008

Geoportal 3D w NASA World Wind

I jeszcze jako uzupełnienie poprzedniego tematu:

Nowa wersja polskiego Geoportalu udostępnia część danych za pomocą usługi WMS, dzięki czemu można z nich korzystać w jednym z wielu programów obsługujących ten standard. Spośród wirtualnych globusów z serwerami WMS mogą łączyć się Google Earth, ESRI ArcGIS Explorer i NASA World Wind. Niestety, ten pierwszy ma problemy z poprawnym wyświetleniem zdjęć z Geoportalu (są one ściśnięte w pionie w porównaniu do warstw własnych GE), a AGX w ogóle nie pokazuje niczego...
Pozostaje jedynie World Wind, w którym co prawda próba skorzystania z funkcji Import WMS to Layer również zakończy się niepowodzeniem, jednak nadal można ręcznie dodać serwer WMS - wystarczy jedynie plik XML.

Należy pobrać geoportal.xml, zapisać w katalogu X:\Program Files\NASA\World Wind 1.4\Config\Earth\
a następnie uruchomić WW.
Można już oglądać Polskę w wysokiej rozdzielczości i do tego w pełnym 3D.

W porównaniu do poprzedniej wersji, w nowym XMLu znalazły się też pozostałe (poza ortofotomapą) warstwy danych tj. granice i nazwy administracyjne (województwa, powiaty i gminy) oraz granice i numery działek katastralnych.
Domyślnie uaktywniona jest jedynie ortofotomapa, która zacznie się ładować na wysokości ok. 70km. Pozostałe warstwy trzeba włączyć w Layer Managerze (menu View albo klawisz 'L'), pierwsze poziomy pojawią się przy zbliżeniach ~500km (województwa) d0 8km (działki; jedynie niektóre obszary).

Większość kraju pokryta jest czarno-białymi zdjęciami lotniczymi, zdjęcia kolorowe dostępne są w centrum, w pn-zach krańcu kraju i tuż przy wschodniej granicy:

(obrazek znaleziony na forum Geoportalu; autor: GEocentric)

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dzięki za info.

Anonimowy pisze...

Witam jak pozbyć się w tym programie zaznaczonej rzeczy (zaimportowano kml)

http://img98.imageshack.us/i/20091002212850.png/

Czy da się później wyłączyć widoczność trasy

m_k pisze...

A czy po rozwinięciu pozycji GPS Device z Layer Managera nie ma możliwości wyłączenia tych punktów? (ten kml wygląda jak eksport z MapSource)
W ostateczności pozostaje edycja kml w Google Earth.

KOSMITA pisze...

Czy mógłbyś zaktualizować plik xml? Prawdopodobnie nie ma już dostępnych oddzielnie warstw topo 10 65 sytuacja i rzeźba; jest sama TOPO_10_65 jako połączenie obu (przynajmniej takie rezultaty mam w wynikach stosowania linków układanych w exelu; dawno tego nie używałem ale jak już znowu zacząłem to się okazało, że wspomniane warstwy nie istnieją; zadziałało gdy usunąłem słowa "sytuacja" i "rzeźba").

Co do xml to spróbowałem usunąć wpis dotyczący warstwy topo 10 65 rzeźba, a w wpisie topo 10 65 sytuacja usunąłem słowa "sytuacja", ale mi nie wyszło.