poniedziałek, października 09, 2006

SkylineGlobe - nowy gracz na rynku wirtualnych globusów

Firma Skyline Software Systems, która jest jednym z pionierów technologii wirtualnych globów (jest to również firma, która oskarżyła Google o złamanie patentu softwarowego), udostępniła w końcu swój długo przygotowywany produkt - SkylineGlobe.

Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy - nie jest to samodzielny program tak jak Google Earth lub NASA World Wind, jest to raczej plugin do przeglądarki internetowej (7.4MB; wymagany IE lub Firefox; do tego system Windows). Można sobie zadać pytanie jak to wpłynie na popularność produktu... rozwiązanie to bowiem ma tyle samo plusów, co minusów.

Z drugiej strony zwykły użytkownik zastanawia się raczej 'czy zobaczę swój dom?' (tak jakby była to najważniejsza funkcja w tego typu programach i jakby nie mógł wyjść na zewnątrz, by zobaczyć ów dom na własne oczy ;) i nie obchodzą go takie szczegóły.
SkylineGlobe nie może na razie pochwalić się oszałamiającymi rozdzielczościami. Dla całego świata (a więc również dla Polski) dostępna jest jedynie Blue Marble Next Generation - 500m/px; w USA jest trochę lepiej, bo mamy Landsat (15m/px) oraz USGS (1m i 0.25m/px w niektórych miastach). W przyszłości ma być lepiej, bo można się spodziewać większości Europy, Japoni, Tajwanu i Izraela w wysokiej rozdzielczości.

Skyline twierdzi, że w porównaniu do Google Earth ma lepszą technologię streamingu. I rzeczywiście - dane ładują się szybciej; do tego dochodzi streaming budynków 3D: najpierw widzimy sam kształt, a dopiero potem tekstury ścian...
A skoro już mowa o budynkach - wyglądają ładniej niż te w GE i nie spowalniają samego programu.
Kolejna ciekawostka to filmy wyświetlane na terenie (cos w rodzaju image overlay, tyle że z ruchomymi obrazami :)

SkylineGlobe nie zagrozi (przynajmniej na razie) pozycji Google Earth jeśli chodzi o zastosowania domowo-rozrywkowe. Jednak wszyscy ci, którzy wirtualnych globusów używają do czegoś więcej niż do wspomnianego wpatrywania się w dach własnego domu, mogą się cieszyć, mając do wyboru jeszcze jeden produkt.

1 komentarz:

Kris pisze...

Zainstalowałem, uruchomiłem, potestowałem i stwierdzam że w porownaniu do World Wind i Google Earth program SkylineGlobe jest poprostu słaby. Ma problemy praktycznie ze wszystkim, jedyna jego zaleta to że jest mały i nie zajmuje dużo miejsca na dysku. Nie polecam, odradzam.