sobota, grudnia 19, 2009

10 lat satelity Terra

18 grudnia 1999 z bazy Vanderberg w Kalifornii wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę satelitę środowiskowego Terra (EOS AM-1), będącego owocem współpracy pomiędzy NASA i JPL a agencjami kosmicznymi Kanady i Japonii. Terra wyposażony jest w 5 instrumentów służących do monitorowania stanu środowiska naturalnego na Ziemi oraz zmian klimatycznych: ASTER, CERES, MISR, MODIS i MOPITT. Najbardziej znane to ASTER (w czerwcu tego roku udostępniono model terenu stworzony z danych ASTER) oraz MODIS.

MODIS czyli Moderate-Resolution Imaging Spectroradiometer pozwala na rejestrację danych w 36 kanałach spektralnych w rozdzielczości od 1km do 250m. Drugi egzemplarz MODIS umieszczono na "młodszym bracie Terry" - wystrzelonym w maju 2002 satelicie Aqua (EOS PM-1). Terra i Aqua wzajemnie się uzupełniają, oba krążą po orbitach biegunowych na wysokości ok. 700km, z czasem obiegu ~1,5h. Terra przecina równik przed południem, natomiast Aqua po południu czasu lokalnego (stąd skróty AM i PM). Razem są w stanie zobrazować całą planetę w przeciągu 1-2 dni.

niedziela, grudnia 13, 2009

Wolne mapy

*Nie, tytuł nie odnosi się do szybkości działania serwerów Geoportalu ;) Choć i o nim będzie mowa... No, ale do rzeczy:

Miesiąc temu rząd brytyjski (i to w osobie samego premiera Gordona Browna) ogłosił, że od kwietnia 2010r. ponad 2000 zbiorów danych z zasobu Ordance Survey zostanie powszechnie udostępnionych w sieci i to bez jakichkolwiek opłat.

Ordnance Survey to rządowa agencja Wielkiej Brytanii zajmująca się tworzeniem map, której początki sięgają jeszcze czasów wojen napoleońskich. Odpowiednikiem (choć może nie w 100%) OS w Polsce jest GUGiK.

Brak na razie szczegółów co do formy i treści - jak ma to udostępnianie wyglądać i jakie mapy będą uwolnione - ale już teraz mówi się, że ma ono obejmować mapy od skali 1:10 000 wzwyż, również do celów komercyjnych. Wciąż jednak nie wiadomo czy dotyczyć to ma też danych źródłowych (wektorowych), czy jedynie gotowych map rastrowych dostępnych przez serwisy sieciowe. OS nadal będzie mogło czerpać zyski z tzw. Master Map w skali 1:1250 (już teraz jest to główne źródło dochodów agencji).

Jest to wielki sukces kampanii Free Our Data, która od ponad 3 lat walczyła o udostępnienie obywatelom danych przestrzennych zbieranych z ich podatków. Za kampanią stoi jeden z największych brytyjskich dzienników The Guardian, a jej idee popiera m.in. uznawany za twórcę WWW Tim Berners-Lee.

czwartek, grudnia 03, 2009

Bing Maps Explore

Microsoft pokazał nową odsłonę swojego serwisu mapowego. Wersja ta jest w fazie beta i wymaga Silverlight, ale naprawdę warto poświęcić te kilka chwil na instalację wtyczki.

Nie ma sensu dużo pisać, bo słowa i tak nie przekażą wrażeń jakie oferuje Bing Maps w silverlightowym wydaniu. O wiele lepiej po prostu odpalić mapy i przekonać się na własne oczy. (Oczekiwana reakcja to: Wow!)

W każdym razie z poziomu przeglądarki map mamy teraz dostęp do scen z Photosyntha, ulepszonego Bird's Eye (nie tylko dla miast, ale również dla obiektów terenowych jak góry itp.) oraz zdjęć Streetside (w zasadzie odpowiednik Google StreetView...). I co najważniejsze, nie są to po prostu niepowiązane ze sobą i niezależne tryby przeglądania, ale spójna całość (polecam zobaczyć przejścia mapa<>Bird's Eye<>Streetside) zrealizowana w środowisku trójwymiarowym.
Bing Maps jest kolejnym krokiem do czegoś, co określa się angielskim terminem immersion - po polsku byłoby to pewnie coś w stylu otoczenia/zanurzenia w wirtualnej rzeczywistości. Rzeczywistości spójnej i kompletnej, bez skokowych przejść między lokacjami czy ekranów ładowania kolejnych etapów.


Gdyby jednak ktoś chciał koniecznie poczytać więcej o tych i innych nowych funkcjach:
Bing Maps Blog
Mapperz
GeoWebGuru
Geoforum (po polsku)

piątek, listopada 27, 2009

Tiles - mapy w kawałkach

Było już o pobieraniu danych z serwisów internetowych i łączeniu ich w jedną dużą mapę, teraz czas na coś odwrotnego - jak podzielić mapę na kawałki i udostępnić je w sieci. Takie kawałki zwą się po angielsku tiles (kafelki, cegiełki...), zaś sama czynność to tiling [kafelkowanie? głupio brzmi... to może lepiej już 'tajlowanie' ;) ].

Po co w ogóle dzielić? Odpowiedź jest prosta: chodzi o wydajność. Zamiast przesyłać wielkie pliki i ładować je w całości do pamięci lub co chwilę tworzyć obrazki od nowa (czyli tak, jak to jest w przypadku serwera WMS), o wiele lepiej jest z góry pociąć dane na części i udostępniać tylko to, co jest potrzebne w danej chwili użytkownikowi.
W każdym razie bez tajli i tajlowania nie byłoby tych wszystkich serwisów mapowych (Google Maps, Bing Maps) czy wirtualnych globusów (Google Earth, NASA World Wind).

Nie będzie to jednak szczegółowy poradnik krok-po-kroku, a raczej krótki przegląd i omówienie istniejących narzędzi, które ułatwiają w mniejszym lub większym stopniu to zadanie:

niedziela, listopada 22, 2009

W skrócie - listopad

Krótki przegląd listopadowych newsów w przypadkowej kolejności:

środa, października 21, 2009

W skrócie - październik 2009

  • 2 tygodnie temu wystrzelono satelitę WorldView-2, który pozwala na wykonywanie zdjęć (panchromatycznych) w rozdzielczości 46cm/px (dla zwykłych odbiorców komercyjnych dostępne będzie "jedynie" 50cm). Wczoraj opublikowano natomiast pierwsze fotografie, przedstawiające miasta Dallas i San Antonio w USA. Dane trafią głównie do serwisu Bing Maps (Microsoft ma umowę z firma DigitalGlobe; logo Bing znalazło się na rakiecie), ale spodziewać się należy ich również w produktach Google i innych firm (podpisana umowa nie jest umową na wyłączność).
  • Google wydało Building Maker czyli działający w przeglądarce internetowej prosty (prostszy nawet od Sketchupa) kreator trójwymiarowych modeli budynków. Obsługa sprowadza się do rysowania prostych brył na tle dostarczonych przez Google ukośnych zdjęć lotniczych - więcej na blogu Miasta 3D. Nawet jeśli ktoś nie ma ochoty na modelowanie, to i tak warto zajrzeć na nowy serwis w celu obejrzenia dostępnych w nim zdjęć (w Polsce mamy centrum Warszawy). Można więc traktować go jako taką mniej wygodną namiastkę trybu Bird's Eye znanego z Bing Maps.
  • StreetView dla Pragi - czeska stolica posiada już zdjęcia wykonane z poziomu ulicy, a to pozwala sądzić, że już wkrótce widoku ulicy doczekamy się także dla Polskich miast: Warszawy i Krakowa.
  • na koniec jeszcze trochę w nawiązaniu do niedawnej konferencji PTIP i dyrektywy INSPIRE: ciekawy artykuł w serwisie prawniczym VaGla Bitwa o mapy i GIS a "ponowne wykorzystanie informacji" oraz rozporządzenie Komisji Europejskiej 976/2009 ws. usług sieciowych [czyli WMS, WFS], w którym najważniejszy jest Załącznik I - Jakość usługi, a w nim mowa m.in. o czasie wykonania zapytania GetMap wynoszącym max 5 s czy dostępności na poziomie 99% - jak w tym świetle wypada polski Geoportal pozostawiam każdemu do oceny...

wtorek, października 20, 2009

Zdjęcia SPOT dla Polski w Google Earth

Dzisiaj nastąpiła kolejna aktualizacja danych w Google Earth. Pierwsze co rzuca się w oczy, to odmieniony widok Polski. Doczekaliśmy się w końcu pokrycia całego naszego kraju zdjęciami o rozdzielczości 5m* pochodzącymi z francuskiego satelity SPOT, które zastąpiły dotychczasowego amerykańskiego Landsata (rozdzielczość 15m). Oczywiście wszystkie "łaty" czyli obszary w wyższej rozdzielczości (>1m) zostały zachowane.

poniedziałek, października 12, 2009

XIX Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej

W dniach 5-7 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się XIX Konferencja PTIP Modernizacja polskich zasobów geoinformacyjnych w świetle INSPIRE.

Od spraw związanych z INSPIRE zaczęła konferencję Jolanta Orlińska (główny geodeta kraju). W swojej prezentacji oprócz wybranych aspektów wdrażania dyrektywy, związanych z nią problemów i przyszłych korzyści, zawarła też kilka kwot dot. projektów prowadzonych przez GUGiK:
  • 89 mln zł na Geoportal 2 (do roku 2012)
  • 170 mln na Georeferencyjną Bazę Danych Obiektów Topograficznych (2013)
  • 45 mln na TERYT2 (2011)
  • 170 mln na system ostrzegania o zagrożeniach ISOK (2009-2013)
(Co do samego INSPIRE w Polsce, to termin uchwalenia odpowiedniej ustawy przez Sejm minął 15 maja br. [nowy termin to maj 2010], zaś pełne wdrożenie ma nastąpić dopiero w roku 2019.)

Pierwszy dzień poświęcony był głównie tematyce kształcenia w dziedzinie geoinformacji. Spośród wielu prezentacji warto wspomnieć o wystąpieniu prof. Stepnowskiego z Katedry Systemów Geoinformatycznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Katedra ta może się pochwalić nowoczesnym programem nauczania (tematyka WebGIS, nawigacja GPS, aplikacje mobilne) oraz posiadaniem równie nowoczesnego sprzętu (m.in. własna stacja naziemna do odbioru danych z satelitów i... konsola XBOX służącą do wizualizacji 3D).
Także w pozostałych wystąpieniach duży nacisk kładziono na kwestie związane z geoinformatyką i dostosowywaniem programu nauczania do gwałtownie zmieniającej się technologii oraz wymagań ze strony rynku pracy. W opinii większości uczestników obecnie polskie uczelnie produkują niedouczonych absolwentów (co roku na kilkunastu państwowych wydziałach geodezyjnych studia kończy ok. 5000 osób).

niedziela, września 20, 2009

QGIS 1.3.0 Mimas

Ukazała się nowa wersja programu Quantum GIS o nazwie kodowej Mimas.
QGIS nazywany jest przez twórców oprogramowaniem GIS przyjaznym użytkownikowi i nie ma w tym żadnej przesady - program jest nie tylko prosty w obsłudze (co nie oznacza jednak, że ma skromne możliwości - wręcz przeciwnie*), ale, co ważne będzie szczególnie dla początkujących, posiada też polską wersję językową. Udostępniany jest bezpłatnie na licencji GNU GPL, wspiera wszystkie popularne systemy operacyjne (Windows, Mac, Linux).
QGIS można pobrać ze strony projektu.

Warto zapoznać się z dokumentem Wprowadzenie do Quantum GIS przygotowanym przez Milenę Nowotarską, omawiającym najważniejsze funkcje programu, oraz z kursem Quantum GIS Roberta Szczepanka. W razie problemów pomocą służy powstałe niedawno polskie forum QGIS.

*QGIS pozwala na wyświetlanie i edycję map z wielu źródeł (pliki wektorowe i rastrowe, serwery WMS i WFS, bazy PostGIS, odbiorniki GPS, OpenStreetMap). Możliwe jest stosowanie pluginów dodających nowe funkcjonalności. Może też służyć jako graficzny interfejs do bardziej rozbudowanego GIS czyli GRASS.

niedziela, sierpnia 30, 2009

Nowe zdjęcia w Google Earth

To już druga w tym miesiącu aktualizacja zdjęć w Google Earth/Maps.
Także tym razem uaktualnienie objęło obszar Polski. Nowych zdjęć doczekała się m.in. Warszawa (marzec 2007 oraz styczeń i czerwiec 2008) i okolice, a także 200km pas Małopolski z Krakowem (kwiecień 2009). Te drugie warte są wspomnienia również z tego względu, że są to pierwsze obrazy Polski pochodzące z satelity GeoEye-1.

Plik kml z zaznaczonymi obszarami - September_2009_Imagery_Update.kmz (brak na nim jednak Warszawy...):
Więcej o aktualizacji jak i samym GeoEye-1 na blogu Miasta3D.

środa, sierpnia 26, 2009

Dania w wysokiej rozdzielczości

Na stronie prezentującej przykłady wykorzystania World Wind Java SDK pojawił się ostatnio prosty aplet, dający dostęp do zdjęć lotniczych i modelu terenu całej Danii - Scankort Denmark Data (wymaga zainstalowania Javy). WWJ został tu wykorzystany w podwójnej roli: klienta (wyświetlanie danych na ekranie) i serwera (dane udostępniane są przez prostego WMS napisanego w Javie).

Dane zebrane przez duńską firmę Scankort mają rozdzielczość 0,2m (orto) oraz 1,6m/px (DEM). [Na stronie NASA podano 1,6m dla zdjęć i 0,2m dla DEM, ale to chyba zwykła pomyłka. Już poprawiono] Sądząc po tym, co można przeczytać na stronie firmy, dane wysokościowe pochodzą z pomiaru LiDARowego, a zdjęcia wykonano na wiosnę 2008.

Same zdjęcia porównywalne są z tymi dostępnymi w Google Earth, natomiast łatwo zauważyć jak ważny jest w wirtualnych globusach (i nie tylko tam) dokładny model terenu, aby uzyskać jak największe wrażenie realizmu. Ten sam teren, równie dokładne zdjęcia, ale różna dokładność DEM - różnicę widać od razu:

Klify na Bornholmie w GE i Scankort

[Edit 7.09] Dla zainteresowanych - adresy serwerów WMS z danymi:
http://www.nasa.network.com/elev? (oprócz duńskiego DTM oraz DSM dostępne są też dane 10m dla USA - USGS NED, a także SRTM3 V4.1 i SRTM30 Plus)
http://www.nasa.network.com/wms? (ortofoto 0,2m/px od Skankort + 500m Blue Marble NG i 15m Landsat i-cubed dla całego świata)

PolskieMiasta3D.pl / 3D w przeglądarce

Pojawiła się nowa wersja strony Polskie Miasta 3D. W obecnej odsłonie znaleźć można na niej galerię modeli 3D dla Google Earth/Sketchup z całego kraju (ponad 2500 budynków) oraz przykłady trójwymiarowych wizualizacji wyświetlanych bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Wizualizacje te oparte są na technologiach stworzonych przez Google (wymagane jest zainstalowanie dodatkowych pluginów):
  • Google Earth API czyli wtyczka do przeglądarki pozwalająca na wyświetlenie globusa Google Earth na stronie WWW - wykorzystana w Nawigacji 3D;
  • O3D API, pozwalająca na tworzenie trójwymiarowych gier, symulacji i prezentacji - z O3D korzysta Spacer 3D, dzięki któremu możemy zwiedzić ciechanowski zamek (również od środka).
Polecam szczególnie wypróbowanie wirtualnego spaceru.
Więcej o samej stronie na blogu Miasta3D, ja natomiast napiszę o jeszcze jednym rozwiązaniu od Google umożliwiającym prezentację 3D. Mowa o udostępnionym niedawno Google Maps API for Flash - 3D Maps.

wtorek, sierpnia 04, 2009

Bing Maps (Virtual Earth) - nowe zdjęcia

Dopiero co dodano nowe zdjęcia do Google Earth, a oto mamy i kolejną aktualizację - tym razem w Microsoft Virtual Earth (przepraszam... w Bing Maps).
Niestety, w przeciwieństwie do Google, w serwisie Microsoftu nie znajdziemy nowych danych dla Polski. W każdym razie i tak jest co oglądać - 41TB ortofotomap, piktometrów (Bird's Eye) i map drogowych obejmujących swym zasięgiem 189 000 km2.

Lista obszarów objętych uaktualnieniem znajduje się na oficjalnym blogu Bing Maps, natomiast tutaj można zobaczyć dodane lokacje na mapie (wymagana wtyczka Silverlight).

(niebieskie punkty - ortofoto, czerwone - Bird's eye)

niedziela, sierpnia 02, 2009

Nowe zdjęcia w Google Earth - sierpień 2009

Nie minął miesiąc od poprzedniego uaktualnienia zdjęć w Google Earth, a już mamy następne. Również tym razem aktualizacją zostały objęte obszary w Polsce:
  • prostokąt na pd-zach od Warszawy (od Sulejówka po Celestynów)
  • stukilometrowy pas Szczytno - Przasnysz - Osiek
  • tereny obejmujące Ozorków, Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Łódź (zachodnia część) i Pabianice
  • Skarżysko-Kamienna i Starachowice
  • Zagórów - Grodziec (woj. wielkopolskie)
  • Kwidzyn i Gardeja
  • Prabuty, Susz i Kisielice
  • Trawniki - Krasnystaw
  • pas od Legionowa po Tarczyn
  • Dubienka (przy granicy z Ukrainą)

Na razie tyle... W ciągu najbliższych dni na Lat Long Blog powinna pojawić się oficjalna lista i plik kml, pokazujący miejsca z nowymi zdjęciami. (Lista "nieoficjalna" znajduje się jak zwykle na GEarthBlog.)

UPDATE 4.08 - lista i plik

niedziela, lipca 26, 2009

Pobieranie map z serwerów ARS Geoportalu

[UAKTUALNIENIE 31.07.09 Wszystkie warstwy z ARS - parametry na dole strony]

W grudniu ubiegłego roku na blogu pojawił się post dotyczący ściągania danych z serwerów WMS Geoportalu, a następnie sklejaniu wielu plików w jedną dużą mapę. Do tego celu wykorzystany został program GDAL z pakietu narzędzi FWTools.

Spośród danych udostępnianych przez Geoportal jedynie część znajduje się na serwerach WMS, podczas gdy reszta jest na usłudze zwanej ARS (podobno jest to skrót od Advanced Raster Service). ARS opiera się podobnych zasadach co WMS-C/TMS tj. na udostępnianiu użytkownikowi gotowych, istniejących już fizycznie na serwerze, plików graficznych (cegiełek/kafelków ang. tiles) o ustalonych wymiarach (np. 256x256px) i zasięgu, uporządkowanych w katalogach lub o nazwach odpowiadających strukturze quad-tree.
Dla porównania zwykły WMS przy każdym żądaniu tworzy (renderuje) pliki graficzne od nowa np. ze źródłowych rastrów w GeoTiffach lub z bazy danych wektorowych. Ma to taką zaletę, że użytkownik może pobrać plik o niestandardowych wymiarach (np. 100x1234px) i dowolnie wybranym zasięgu (bbox). Wadą jest natomiast długi czas renderowania takiego obrazka po stronie serwera (samo przesyłanie trwa stosunkowo krótko i nie wymaga już takich zasobów).

poniedziałek, lipca 20, 2009

Google Moon 3D

Z okazji dzisiejszej (20.VII) 40 rocznicy lądowania misji Apollo 11 na Księżycu w programie Google Earth pojawiła się nowa opcja, dająca dostęp do kolejnego (po Ziemi, Marsie i niebie) świata. Jak łatwo zgadnąć światem tym jest właśnie Księżyc.

Aby zobaczyć naszego naturalnego satelitę w GE wystarczy kliknąć na małą ikonkę planety z paska narzędzi w górze ekranu i z krótkiego menu wybrać Ksiezyc (jeśli posiada się już wersję Google Earth 5 aktualizacja samego programu nie jest wymagana). Po chwili pokaże nam się powierzchnia Księżyca, a na niej wiele różnego rodzaju znaczników-ikonek. Po lewej stronie w panelu Warstwy widoczna jest natomiast lista dostępnych warstw.

Dane jakie znajdziemy w GE to:
  • Featured Satellite Images - najciekawsze ujęcia Księżyca wykonane zarówno przez sondy bezzałogowe jak i astronautów programu Apollo, tu znajdziemy również filmiki w rozdzielczości HD z japońskiej sondy Kaguya
  • Place Names - nazwy selenograficzne czyli obiektów znajdujących się na powierzchni (morza, kratery itp.)
  • Global Maps - mozaiki zdjęć pokrywające całą powierzchnię - dostępne są zdjęcia z misji Clementine, mapa hipsometryczna (Kaguya) i zdjęcia z Lunar Orbiterów
  • Moon Gallery - a w niej Apollo Missions ze zdjęciami, panoramami, filmami i modelami lądowników 6 misji Apollo, a także Guided Tours czyli multimedialne przewodniki z komentarzem audio dot. Apollo 11 i 17 (jednym z komentatorów jest sam Buzz Aldrin)
  • Historic Maps - mapy z początku lat 60 prezentujace geologię (selenologię?) i topografię Księżyca
  • Human Artifacts - miejsca lądowań/upadku ziemskich statków wraz z ich modelami 3D
  • Terrain - model terenu pozwalający na obejrzenie Księżyca w trzech wymiarach
A zatem... Fly me to the Moon :)

Linki:
post na blogu LatLong
post na polskim blogu Google
strona oficjalna

sobota, lipca 11, 2009

Lista geoblogów

(ostatnia aktualizacja 27.12.2009)

Polskie blogi poświęcone tematyce GIS i pokrewnej:
Pozostałe polskie strony:
Ze stron i blogów zagranicznych warto wymienić:
  • Planet Geospatial - wszystkie najważniejsze anglojęzyczne geoblogi w jednym miejscu
  • Slashgeo - newsy ze świata GIS
  • Planet OSGeo - agregator blogów dot. wolnego/otwartego oprogramowania i danych GIS
  • Geoblogger - agregator europejskich blogów
Blogi o wirtualnych globusach i serwisach mapowych:


PS Jeśli pominąłem jakiś blog lub stronę albo opis/tytuł bloga na liście jest zły, to proszę o komentarz. Wszelkie sugestie, uwagi i propozycje mile widziane.

Aktualizacja w Google Earth - lipiec 2009

Google dokonało kolejnej aktualizacji zdjęć w Google Earth. Wśród nowych obszarów w wysokiej rozdzielczości znalazły się też skrawki Polski:
  • tereny na pd. od Ciechanowa
  • Kołobrzeg wraz ze wsch. częścią powiatu kołobrzeskiego
  • okolice Łasku, Pabianic i Zelowa (wykonane w zimie)
  • zachodni kraniec Warszawy
  • okolice Krasnegostawu
  • tereny na pd. od Tomaszowa Maz.
  • okolice Susza i Prabut
  • Łobez i Drawsko Pomorskie
Pozostałe tereny objęte uaktualnieniem to m.in.
  • Oman - zdjęcia średniej rozdzielczości (5m) z satelity SPOT
  • Jemen - SPOT
  • Konstancja (Rumunia) - zdjęcie z GeoEye-1 wykonane pod koniec maja br. (niestety o niskiej jakości)
  • Bułgaria - SPOT
  • Francja (wiele rejonów)
  • Grecja (wiele rejonów)
  • Macedonia i Albania - SPOT
Więcej w komentarzach na blogu GEarthBlog, poza tym zapewne już wkrótce pojawi się pojawiła się oficjalna lista na Google Lat Long.

W szukaniu nowych zdjęć przydaje się funkcja Obrazy historyczne znajdująca się w menu Widok w GE, a także Wyświetl w Google Maps z menu Plik (GM zawsze mają kilka dni opóźnienia w aktualizacji zdjęć).

Przy okazji Google "przycięło" wszystkie zdjęcia, pozostawiając jedynie te pokrywające obszary lądowe i wąski (około kilometrowy) pas wokół wybrzeża - przykład na obrazkach poniżej:



[update 15.07.09]
Google przedstawiło listę uaktualnionych obszarów; po raz pierwszy udostępniło też plik kml, dzięki któremu w prosty sposób można odnaleźć wszystkie nowe zdjęcia; ponadto dane są już dostępne również w Google Maps

niedziela, czerwca 28, 2009

Nowe źródło danych DEM

Jutro (tj. 29 czerwca) ma zostać udostępniony bezpłatnie nowy model ukształtowania terenu dla całego świata - ASTER GDEM (Global Digital Elevation Model), charakteryzujący się rozdzielczością poziomą rzędu 30m.

Produkt powstał na bazie zdjęć z instrumentu ASTER na pokładzie satelity Terra. Instrument pozwala na rejestrację stereopar (jedno zdjęcie wykonywane pionowo w dół, drugie - do tyłu) w zakresie bliskiej podczerwieni (0.760-0.860 µm). Całkowicie automatyczny proces stworzenia GDEM obejmował m.in. przetworzenie całego archiwum zdjęć (1,5 miliona), utworzenie ponad 1,2 miliona par, usunięcie chmur i podział gotowego DEM na 22 600 kafelków o rozmiarach 1x1 stopień - całość zajęła około roku.

ASTER GDEM obejmuje obszar lądów między 83S a 83N równoleżnikiem, oczko siatki ma wymiary 1x1 sekundy łuku (30m na równiku), dokładność pionową ocenia się na 20, a poziomą na 30m. Udostępniany jest w formacie GeoTiff, w układzie WGS84.

Wykorzystywany do tej pory również w wirtualnych globusach DEM z misji SRTM charakteryzuje się 3 krotnie gorszą rozdzielczością poziomą (3x3 sekundy łuku, co odpowiada oczku 90x90m; 30m dostępne jedynie dla USA) i obejmuje obszary między 54S a 60N. SRTM posiada jednak większą dokładność pionową (ok. 10m) i jest wolny od wpływu chmur, a to ze względu, że nie powstał on na podstawie zdjęć stereo, a z pomiaru radarowego.

ASTER GDEM będzie można pobrać ze stron:
http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/
https://wist.echo.nasa.gov/~wist/api/imswelcome/

Press release https://lpdaac.usgs.gov/lpdaac/about/news_archive/monday_june_22_20092

piątek, czerwca 26, 2009

Problemy z serwerami WMS Geoportalu

Przez ostatnie kilka dni serwery WMS państwowego Geoportalu sprawiały swoim użytkownikom więcej problemów niż zwykle. Bo o ile do powolnego działania czy krótkich przerw w dostępie już chyba wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, to na całkowity "pad" serwisu mało kto był przygotowany.
Jak się jednak okazało, serwery nadal działają, zmieniły się "tylko" ich adresy - zamiast dotychczasowego i niedziałającego już maps.geoportal.gov.pl nowe url mają postać sdi.geoportal.gov.pl. Oczywiście nikt ze strony Geoportalu nie raczył poinformować o tym jakże drobnym szczególe poza zdawkowym "trwają prace konserwacyjne". (Może po prostu zapomnieli... tak samo jak do dziś nikt nie pamięta, by wypełnić puste strony Regulamin, Polityka Prywatności czy FAQ. Wstyd)

Kolejną niespodzianką było całkowite przejście na wersję 1.3.0 standardu WMS i wyłączenie obsługi starszej wersji 1.1.1, co dla wielu użytkowników/programów również oznaczało niemożność pobrania danych z serwera. Podobnie jak z adresami nikt nie poinformował o jakichkolwiek zmianach.

Na koniec zaś, nawet jeśli udało się połączyć z WMS, to okazywało się, że w odpowiedzi zamiast mapy dostawało się pusty obrazek z logiem... (Obecnie wygląda na to, że były to jedynie chwilowe kłopoty - mapy ładują się OK.)
EDIT: Niestety, problem ten cały czas występuje :|


Na osłodę dodano za to nowy serwer z Państwowym Rejestrem Nazw Geograficznych (PRNG) - http://sdi.geoportal.gov.pl/gm_wms_prng/request.aspx
(nowy serwer oraz nowe adresy istniejących dodałem do listy)

Poprawiono również nadmierną kompresję dla map w formacie jpg - teraz nie przyprawiają już o ból oczu :)
Wystarczy porównać: z lewej kawałek orto pobrany w listopadzie 2008, z prawej ten sam kawałek z czerwca br.
tym razem za bardzo przesadzono chyba z wyostrzaniem, ale i tak wygląda to 100 razy lepiej, niż to co było (choć wiąże się to ze zwiększeniem wagi pliku - w tym przypadku z 24 do 45KB)

Warszawa 3D w Google Earth

Wczoraj rano Google sprawiło niemałą niespodziankę użytkownikom GE, dodając do programu model 3D centrum Warszawy. Tym samym stolica dołączyła do grona miast mogących się pochwalić "oficjalnym" i "kompletnym" modelem zabudowy. Dotychczas budynki w Warszawie (w sumie kilkaset sztuk) tworzone były przez prywatne firmy i zwykłych użytkowników, korzystających z programu Sketchup. Google zachowało większość ich modeli, choć znalazły się i wyjątki takie jak Zamek Królewski czy Politechnika Warszawska, które zostały podmienione na nowe (i to gorsze - zarówno pod względem tekstur jak i geometrii) wersje.

Poniżej obszar, dla którego Google dodało swoje budynki:
Jak na razie Google nie chwali się kto jest twórcą modelu (czy zrobiło go samo czy może kupiło od kogoś) ani jaką technologię wykorzystano do jego stworzenia (poza ogólnym stwierdzeniem, że modele są "autogenerated"). Natomiast patrząc na dodane budynki można stwierdzić, że wykorzystano zdjęcia lotnicze (zrobione mniej więcej w lecie 2008).

Więcej na blogach i stronach:
  • Miasta3D, który jako pierwszy podał newsa
  • Geoforum - tam informacja o porozumieniu ws. udostępnienia w GE modelu 3D należącego do Urzędu Miasta Warszawa
  • Google Polska - oficjalne (choc spóżnione o jeden dzień;) info od Google
  • GEarthBlog - tu oprócz modelu Warszawy wymieniane są jeszcze: Praga, Oslo, Toronto i Indianapolis
  • Google LatLong - informacja na oficjalnym blogu Earth/Maps

I jeszcze warszawski skyline o poranku na deser :)

Edit: filmik prezentujący 3 miasta

wtorek, czerwca 23, 2009

Nowa mapa Warszawy

Na stronach internetowych stołecznego ratusza pojawiła się nowa wersja serwisu mapowego, prezentującego ortofotomapy Warszawy z roku 2008, 2005 i 1945, a także mapę własności i Topograficzną Bazę Danych. Same dane dostępne były już wcześniej (orto z 2008 dodano w lutym br.), teraz zmieniono natomiast samą przeglądarkę map. Nowy interfejs (oparty o MapGuide 2010), w przeciwieństwie do starego (MapGuide 6.5), nie wymaga już instalowania żadnych wtyczek i w obsłudze oraz z wyglądu bliższy jest temu, co można zobaczyć np. na Geoportalu.

Kolejną nowością jest udostępnienie ortofotomapy za pomocą usługi WMS, dzięki czemu można z mapy skorzystać w jednym z wielu zewnętrznych programów GISowych. Poniżej krótka instrukcja na przykładzie darmowego QGIS:
  1. wybieramy menu Warstwa->Dodaj warstwę WMS...
  2. w okienku klikamy Nowy
  3. w pole URL wpisujemy http://mapa.um.warszawa.pl/mapguide2010/mapagent/mapagent.fcgi? (pole Nazwa może być dowolne)
  4. klikamy Połącz i z listy wybieramy jedyną warstwę
  5. zmieniamy układ współrzędnych - przycisk Zmień, następnie wybieramy Układy wsp. prostokątnych/Transverse Mercator/CS2000 zone 7 (przy WGS84 pobierane będą puste obrazki)
  6. na koniec klikamy Dodaj

wtorek, czerwca 09, 2009

Czerwcowe nowości od Google

Było o nowych zdjęciach w "nowym" serwisie Microsoftu, a teraz pora na Google:
  • aktualizacja zdjęć - na razie na blogu LatLong zamieszczono jedynie tradycyjne zagadki (odpowiedzi zapewne pojawią się jutro), na szczęście jest GEarthBlog, na którym znalazła się całkiem spora lista lokacji - a tak swoją drogą, to Google mogłoby skopiować od MS pomysł z prezentacją uaktualnionych obszarów na mapie...

  • nowy sposób nawigacji w Google Street View - nie ma sensu opisywać tego słowami (coś w rodzaju namiastki Photosyntha), najlepiej zobaczyć to na własne oczy - a jak ktoś chce poczytać, to może tutaj po polsku, a tu po angielsku

  • do StreetView dodano również zdjęcia Disneylandu pod Paryżem, którego model 3D opublikowano nie tak dawno w Google Earth

  • w Google Earth pojawiły się również kolejne modele tworzone przez użytkowników - ostatnio update'y są coraz częściej, a od dodania modelu do 3DWarehouse do opublikowania go w GE nie mijają nawet dwa tygodnie - więcej szczegółów nt. kto i jakie budynki stworzył znajdziecie na blogu Miasta 3D

piątek, czerwca 05, 2009

Virtual Earth - czerwcowa aktualizacja

Pewnie tytuł powinien mówić o aktualizacji Bing Maps, bo w końcu tak od niedawna nazywa się serwis Microsoftu, ale na blogu pozostanę przy starej nazwie. Podobnie ma się sprawa z miesiącem - na oficjalnych blogach jest mowa o "May release", ale skoro dopiero teraz jest to ogłaszane...

A teraz ad rem:
Dodano prawie 250 000 km2 nowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości, z czego 6000 przypada na obszar Polski.
Bardzo ciekawy jest sposób prezentacji tego uaktualnienia - zamiast suchej listy, wymieniającej odświeżone miasta, mamy opartą o Silverlight specjalną przeglądarkę map (Bing Maps World Tour). Tereny objęte aktualizacją są w niej zaznaczone ikonkami. Istnieje również możliwość odtworzenia "pokazu slajdów", który automatycznie pokaże nowe zdjęcia, poza tym można filtrować wg rodzaju zdjęć (zwykłe orto i Bird's eye) oraz kontynentu.

Pomysł niewątpliwie słuszny (aż dziwne że do tej pory nikt nie pomyślał o czymś podobnym), ale wykonanie nie jest do końca idealne - na mapie Polski znajduje się bowiem swojsko brzmiąca Beloveszhskaya (pewnie chodzi o Białowieżę), która nie dość, że umieszczona jest na północ od Łodzi, to po kliknięciu i zbliżeniu pokazuje szare kafelki zamiast ortofotomapy. Druga z lokacji (Wejherowo i Rumia) działa prawidłowo.

piątek, maja 29, 2009

Bing Bang Bong

Bing Maps - tak od dzisiaj nazywa się serwis z mapami Microsoftu.
Po prostu wspaniała nazwa, czyż nie? Ciekawe ile czasu i pieniędzy poszło na jej wymyślenie...
Nie jest to zresztą pierwsza zmiana nazewnictwa, bo na początku był Virtual Earth, potem Windows Live Maps, Windows Live Local, a ostatnio Live Search Maps. Natomiast Virtual Earth, które do teraz oznaczało mapowe API/SDK, zostało przemianowane na Bing Maps for Enterprise.
Brzmi po prostu cudnie...
A skąd ta zmiana? Można sobie poczytać jak ktoś chce - tutaj. Generalnie Microsoft startuje z nową wyszukiwarką (które to już podejście?). W każdym razie jak sami piszą:
So we had an idea. Start over. And we did.
Wypadałoby tylko dodać "And it sucks".

czwartek, maja 28, 2009

Google Maps API 3

Ukazała się nowa wersja API Google Maps.
Krótko o zmianach:
  • poprawa szybkości działania
  • obsługa mobilnych przeglądarek na urządzeniach typu iPhone czy Android
  • brak konieczności tworzenia specjalnego klucza (API key), wymaganego dotychczas do zamieszczania map na własnej stronie www
  • mniejszy rozmiar pliku .js, w którym zawarte jest API
Oprócz tych i innych (więcej na blogu Google) plusów jest też (przynajmniej na razie) jeden minus: obecna wersja pozwala na korzystanie jedynie z części funkcji jakie udostępniane są w API v2.

Linki:
dokumentacja
grupa dyskusyjna

wtorek, maja 19, 2009

Street View i ochrona prywatności

Samochody Google Street View od dwóch tygodni obfotografowują Warszawę - dzisiaj koło 16 widziałem czarną astrę z zestawem kamer na dachu na ulicy Odrowąża (niestety, nie udało mi się zrobić zdjęcia) - tymczasem już słychać pierwsze głosy tzw. obrońców prywatności.
I to nie byle kogo, bo sprawą zainteresował się sam GIODO czyli Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych, który wyraził swoje zaniepokojenie faktem niepoinformowania przez Google o całej akcji. Co więcej, GIODO twierdzi, że "Google ma obowiązek poinformować wszystkie osoby, które znajdą się na zdjęciach, że są fotografowane", a samo fotografowanie to "forma gromadzenia danych osobowych, a zatem na Google jako administratorze spoczywa obowiązek powiadomienia zainteresowanych osób o tym fakcie".

[Ktoś tu chyba przesadza... Czy robiąc fotografię np. Starego Miasta, chcąc umieścić ją później w sieci też muszę się pytać o zgodę wszystkich osób, które wejdą w kadr? Czym się różni takie niedzielne cykanie fotek od Street View poza skalą przedsięwzięcia? I w końcu czy można w ogóle wymagać prywatności na ulicy? Wychodząc z domu godzimy się przecież na to, że każdy może nas sobie obejrzeć - w tym także okiem kamery...]

Ciekawe jest również to, że nie tak dawno GIODO nie uważał zdjęcia konkretnej osoby powiązanego z jej imieniem i nazwiskiem za dane osobowe, a teraz tak bardzo troszczy się o dobra anonimowych osób sfotografowanych w miejscu publicznym.

Więcej o sprawie i jej możliwych implikacjach można poczytać na prawniczych blogach Lege Artis i Vagla.pl.

poniedziałek, maja 11, 2009

Google Earth 5.0.1 i nowe zdjęcia

Co prawda nie ma jeszcze żadnej informacji na oficjalnym blogu zespołu Google Earth, ale przed czujnymi użytkownikami nic się nie ukryje :)

Jak donosi Google Earth Blog ukazała się nowa wersja GE oznaczona numerem 5.0.1. Lista zmian znajduje się tutaj (po angielsku; wersja polska nie była uaktualniana od ponad roku) - nie przynosi ona wielkich rewolucji, w większości składa się z poprawek starych błędów. Natomiast warte podkreślenia jest to, że nie jest to już wersja beta.
Jak na razie funkcja aktualizacji w GE nie wykrywa nowej wersji, więc trzeba pobrać instalator ręcznie.

Dodano również trochę nowych zdjęć - lista odświeżonych obszarów na wspomnianym już GEarthBlog, a po polsku u Arka - w każdym razie Polski brak (chyba). I jak to zwykle z aktualizacjami bywa na razie zdjęcia widoczne są jedynie w GE, a Google Maps ma kilka dni opóźnienia.

poniedziałek, maja 04, 2009

Street View dla Polski

Jak donosi Gazeta Stołeczna "firma Google zaczęła w Warszawie pierwszy etap przygotowania funkcji 'Widok z ulicy'".

Pierwszy etap oznacza tu obfotografowanie całej Warszawy (oraz Krakowa). Proces ten w stolicy ma rozpocząć się już jutro tj. 5 maja. Zatem wypatrujcie samochodów z baterią aparatów na dachu na warszawskich ulicach. (Do tej pory w Europie zdjęcia wykonywane były z samochodów Opel Astra.)

Nie muszę chyba tłumaczyć czym jest StreetView ani jak się do niego dostać... (dla tych, co nie wiedzą - dosyć dobrze wytłumaczone jest to we wzmiankowanym artukule na Gazecie, jest też post na Miasta 3D)

"Kiedy widok z Warszawy będzie dostępny w Google? Tego jeszcze nie wiadomo. - Sam proces fotografowania i selekcji zdjęć trwa kilka miesięcy. Raz pada, raz jest mgła. Potem to także kwestia kilku miesięcy, żeby je złożyć i stworzyć panoramę 3D."

Ciekawe jaki wpływ na Google miało niedawne pojawienie sie serwisu norc.pl, opartego na identycznym pomyśle co Street View - czy przyspieszyło to w jakikolwiek sposób wykonanie zdjęć dla polskich miast?

Ciekawe też kiedy pojawią się pierwsze zarzuty o pogwałcenie czyjejś prywatności (choć twarze i tablice rejestracyjne są w SV zamazywane) oraz serwisy internetowe, prezentujące co bardziej interesujące widoki z naszych ulic... bo że jedne i drugie się pojawią to niemal pewne :)

sobota, kwietnia 18, 2009

Nowości - kwiecień 2009

  • Uaktualnienie w Google Earth: zdjęcia (niewielkie skrawki Polski, spore obszary Szwecji, Hiszpanii i Austrii, a także cała Korea i Maroko w rozdzielczości 2,5m), dane wysokościowe i batymetryczne (Wielkie Jeziora w USA)

  • Nowa wersja Virtual Earth 3D - dodano m.in. kompresję tekstur dla modeli 3D, co pozwoli na zwiększenie wydajności wyświetlania budynków (a tych jest w VE, bagatela, 1,4 miliona...); filtrowanie anizotropowe (poprawa jakości obrazu), możliwość dodania własnych danych DEM, wyświetlanie gwiazdozbiorów...
    Poza tym wersja 2D obsługuje już Internet Explorera 8, poprawiono też dokładność geokodowania.

  • Nowe wersje prostych programów do modelowania 3D: 3DVIA Shape oraz 3DVIA for Virtual Earth

  • Aktualizacja warstwy Budynki 3D w Google Earth - dodano tysiące modeli stworzonych przez użytkowników z całego świata

  • Na koniec może nie nowość, ale sprawa jest nadal aktualna: konkurs Modelowanie Mostów 2009 - wystarczy stworzyć model mostu w Sketchup (a przy okazji być studentem:), by mieć szansę na wygranie 5000$; termin - do 15 czerwca

piątek, marca 27, 2009

Aktualizacja Virtual Earth - marzec 2009

Trzecia w tym roku aktualizacja danych w Virtual Earth 3D / Live Search Maps. Tym razem dodano jedynie same ortofotomapy (brak zdjęć Bird's Eye), które ważą "jedynie" 21TB, za to pokrywają znaczne obszary z całego świata. Nie ma sensu kopiować kompletnej listy - dostępna tutaj - warto tylko przytoczyć fragment dotyczący Polski:
Gdynia
Glogow
Hajnowka
Kielce
Kolobrzeg
Legionowo
Malbork
Nowy Dwor Mazowiecki
Olsztyn
Poznan
Sopot
Starogard Gdanski
Suwalki
Torun
Wroclaw
(niektóre z miejscowości znalazły się tu chyba trochę na wyrost - dodane zostały już wcześniej; pogrubiono miasta zupełnie nowe)

wtorek, marca 17, 2009

Mars (prawie) na żywo

Nowe dane dla Marsa w Google Earth 5...
  • Live from Mars - warstwa dająca dostęp do najswieższych (od kilku godzin do kilku dni) zdjęć z kamery THEMIS sondy Mars Odyssey oraz pokazująca miejsca, w których wkrótce wykona zdjęcia orbiter MRO (kamera HiRISE)
  • Historical Maps - stare mapy Czerwonej Planety (w tym słynne mapy z kanałami wykonane przez Giovanniego Schiaparelliego i Percivala Lowella)
  • Guided Tours - animowane przewodniki po Marsie z komentarzem audio
...oraz stare zdjęcia dla Ziemi - czyli kolejna porcja danych w Obrazach Historycznych (Historical Imagery). Dodane zostały m.in. zdjęcia Nowego Jorku tuż po zamachu z 11 września 2001, Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina w 2005, z wyrębu lasów amazońskich oraz budowy sztucznych wysp w Dubaju.

poniedziałek, marca 16, 2009

World Wind Java 0.6

Ukazała się nowa wersja World Wind Java SDK. Od poprzedniego wydania 0.5 minęło aż 10 miesięcy, ale w tym czasie wprowadzono wiele zmian i poprawek. Do najciekawszych należą:
  • tzw. airspaces czyli trójwymiarowe obiekty służące do wizualizacji przestrzeni powietrznych
  • nowe narzędzia do pomiaru odległości i powierzchni (uwzględniające lub nie ukształtowanie terenu)
  • tworzenie warstwic na podstawie danych DEM
  • import zdjęć i danych wysokościowych (w tym danych pochodzących z WW.Net)
  • narzędzia do transformacji, sklejania i tilingu (dzielenia) obrazów
  • obsługa Web Catalog Service
  • obsługa plików tab, tiff i world files
  • nowy Layer Manager i przyciski do nawigacji
  • możliwość użycia rożnych źródeł DEM
Pełna lista na forum WW. Kilka zdjęć na blogu jednego z twórców. Filmik na YouTube, prezentujący część nowych funkcji.

Oprócz samego WWJ dostępny jest też napisany w Javie prosty serwer WMS. Oba narzędzia (wraz z kodem źródłowym i dokumentacją) można pobrać ze stron NASA. Obecnie są one udostępniane jako tzw. daily (lub nightly - zależy od strefy czasowej :) builds. Pełen dostęp do kodu (tj. repozytorium SVN) powinien się pojawić dopiero przy okazji wydania wersji 1.0.

Niestety, przeciętnemu użytkownikowi przyjdzie jeszcze trochę poczekać na odkrycie pełni możliwości WWJ. Literki SDK w nazwie oznaczają bowiem, że do rąk dostajemy raczej młotek, kilka desek i gwoździe, niż gotowy dom... Na razie istnieje zaledwie kilka przykładowych programików-dem oraz mniej lub bardziej specjalistycznych programów (m.in. stworzona przez ESA przeglądarka zdjęć z różnych satelitów), ale wciąż brak produktu, który mógłby stanowić odpowiednik Google Earth lub chociażby World Wind .Net.


A skoro o WW.Net mowa, to projekt nie ma się najlepiej: brak developerów, brak odpowiednich decyzji co do kierunku rozwoju i wreszcie wynikający z ww. brak użytkowników...
nie jest jednak do końca martwy, bo ostatnio ukazała się wersja alpha 1.4.1 - rewolucyjnych (i rewelacyjnych) zmian nie ma, raczej poprawki starych błędów.

środa, marca 04, 2009

W skrócie - marzec 2009

  • Nowe zdjęcia w Google Earth - trochę miast we Francji i Anglii, sporo w Szwecji i na Grenlandii, do tego Meksyk i Turcja pokryte w całości zdjęciami 2,5m - szczegółowa lista na oficjalnym blogu GE

  • Berlin 3D w Google Earth - dwa lata temu opublikowano model składający się z ponad 40 tysięcy budynków, teraz dodano do niego brakujące 90%, czyli w sumie, bagatela, jakieś 500 000 pojedynczych budowli - strona projektu (pobieranie pliku kml: kliknąć 'Berlin 3D in Google Earth', potem 'Laden Sie hier eine kmz-Datei...')

  • 25 lat Landsata 5 - wystrzelony w 1984 roku, zaprojektowany na 3 lata satelita ma się dobrze (lepiej niż młodszy brat L7, o L6 nie wspominając... ;) i wciąż zbiera dane - okolicznościowy artykuł, galeria i film na stronach NASA

  • Uaktualnienie w Virtual Earth - tym razem porcja 55TB zdjęć (m.in. nowe Bird's Eye dla Włoch, Hiszpanii, Anglii i USA) oraz odświeżonych danych drogowych - szczegóły na blogu MSDN VE

piątek, lutego 27, 2009

Ortofotomapa Warszawy 2008

W internetowym serwisie mapowym Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy pojawiła się nowa ortofotomapa. Została ona opracowana na bazie cyfrowych zdjęć lotniczych w skali 1:20830, wykonanych w czerwcu 2008 roku na zlecenie warszawskiego Biura Geodezji i Katastru.

[Dziwi trochę pora nalotu. Czerwiec (i w ogólności okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni) nie jest najlepszym miesiącem, a to ze względu na liście na drzewach, uniemożliwiające dostrzeżenie wielu szczegółów na poziomie gruntu.]

Opracowanie obejmuje 738 km2, rozdzielczość terenowa wynosi 10cm, a średni błąd położenia punktu to 3 piksele (czyli 30cm).

[W chwili obecnej jest najdokładniejsza mapa dostępna publicznie na polskich stronach internetowych. Bez trudu da się zauważyć np. pojedynczych ludzi na ulicach.

Poprzednia ortofotmapa (udostępniona w 2006) powstała ze zdjęć analogowych zrobionych w maju 2005, a jej rozdzielczość była dwa razy niższa. Stara wersja przeniesiona została do sekcji historycznej (tam znajdują się też mapy Warszawy z 1935 i 1945 roku).

Mapa dostępna jest przez przeglądarkę MapGuide, której to wybór nie należał chyba do najszczęśliwszych pomysłów - wymaga ona bowiem zainstalowania specjalnej wtyczki (a przynajmniej Javy), a sam interfejs jest daleki od ideału. Być może już wkrótce zmieni się to na lepsze za sprawą nowej, bardziej AJAXowej strony :)

poniedziałek, lutego 23, 2009

Polskie serwery WMS


UWAGA Poniższa lista może być już nieaktualna.
Proszę sprawdzić alternatywne zestawienia serwerów WMS:
Geo-System
Geoforum 
geomatyka-krakow

WMS:

Geoportal - ortofotomapa, dane katastralne, granice administracyjne, nazwy geograficzne, mapy topograficzne (różne skale, aktualność i stopień pokrycia kraju) oraz mapa hydrologiczna i sozologiczna;
  • http://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms
  • http://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wmts
Mapy geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego
  • http://geoportal.pgi.gov.pl/uslugi_gis
Dane ewidencyjne (w niektórych przypadkach również ortofotomapy) powiatów i gmin przygotowane przez firmę Geo-System:
Dane ewidencyjne i ortofotomapy powiatów przygotowane przez firmę Geobid:
  • http://kolo.geoportal2.pl/map/geoportal/wms.php
  • http://turek.geoportal2.pl/map/geoportal/wms.php
  • http://sroda.geoportal2.pl/map/geoportal/wms.php
  • http://cieszyn.geoportal2.pl/map/geoportal/wms.php
  • http://mapa.aleksandrow.pl/wms/wms.php (Aleksandrów Kujawski)
  • http://87.116.242.30/wms/geoportal/wms.php (powiat mielecki)
  • http://87.205.7.23/wms_mewid/wmservice.aspx (powiat strzelecki)
  • http://95.48.38.10/wms_mewid/wmservice.aspx (powiat złotoryjski)
  • http://83.3.14.234/wms_mewid/wmservice.aspx (powiat bolesławiecki)
  • http://87.105.71.90/wms_mewid/wmservice.aspx (powiat Kamienna Góra)
  • http://80.55.169.98/wms_mewid/wmservice.aspx (powiat siemiatycki)
  • http://80.51.166.90/wms_mewid/wmservice.aspx (powiat żarski)
  • http://83.14.169.242/wms_mewid/wmservice.aspx (dzierżoniowski)
  • http://83.17.109.154/wms_mewid/wmservice.aspx (ząbkowicki)
  • http://www.polskiemiasta.pl/map/php/legnica.php
  • http://www.polskiemiasta.pl/map/php/geoportal.php
  • http://www.polskiemiasta.pl/map/php/geoportal2.php
  • http://www.polskiemiasta.pl/map/php/geoportal2a.php
  • http://brzesko.geoportal2.pl/map/geoportal/wms.php
  • http://mapa.mikolowski.pl/map/geoportal/wms.php
Mazowiecki System Informacji Przestrzennej
  • http://wrotamazowsza.pl/bgwm/geoserver/wms
  • http://wrotamazowsza.pl/jedlinsk/geoserver/wms
  • http://wrotamazowsza.pl/minsk/geoserver/wms
  • http://wrotamazowsza.pl/mlawa/geoserver/wms
  • http://wrotamazowsza.pl/mrozy/geoserver/wms
  • http://wrotamazowsza.pl/ostroleka/geoserver/wms
  • http://wrotamazowsza.pl/plock/geoserver/wms
  • http://wrotamazowsza.pl/radom/geoserver/wms
Mapy Elbląga i Oleśnicy przygotowane przez firmę OPEGIEKA
  • http://ogc2.opegieka.pl/ara.net/elblag/wms/Default.aspx
  • http://ogc2.opegieka.pl/ara.net/olesnica/wms/Default.aspx
Warszawa
  • http://smapa.um.warszawa.pl/mapguide2010/mapagent/mapagent.fcgi - ortofotomapa z 2008, 1945 i 1935
  • http://geo-system.home.net.pl/cgi-bin/mapserv?map=/srv/webgis/warszawa/warszawa.map - zakresy mapy zasadniczej
  • http://inwestmapa.um.warszawa.pl/cgi-bin/mapserv?map=/people/ummapa/wms/inwestycje.map - mapa inwestycji
  • http://inwestmapa.um.warszawa.pl/wms_gwarancje.php (jezdnie w gwarancji)
Bytom i Gliwice (ewidencja i ortofotomapa)
  • http://sitplan.um.bytom.pl:2080/scripts/isdp.dll/wms
  • http://test.um.gliwice.pl/portal/isdp/scripts/isdp.dll/wms?&EX_PROFILE=plan05
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie (mapa lasów HCVF - High Conservation Value Forests)
  • http://s.gis-net.pl:8080/geoserver/wms
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
  • http://wms.gdos.gov.pl/geoserver/wms?

Serwery WFS:
  • http://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-pobierania-wfs (na hasło)
CSW (metadane - usługa katalogowa):
  • http://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-wyszukiwania-csw


W większości programów obsługujących standard WMS wystarczy wpisanie adresu w podanej powyżej postaci, gdyby to nie zadziałało można na końcu dodać ? lub nawet całe żądanie czyli ?request=GetCapabilities&version=1.1.1&service=WMS
Większość WMSów jest już wstępnie podpięta pod przeglądarkę map na stronie Geoportalu (przycisk Zdefiniuj źródło danych).
Serwisów można też szukać samemu - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowa kluczowe takie jak "GetCapabilities", "mapserv?map" czy "request=getmap".

I jeszcze kilka obrazków, pokazujących w czym tkwi przewaga zewnętrznych programów-klientów WMS nad prostymi przeglądarkami takimi jak na stronie Geoportalu :)


Mapa topograficzna z Geoportalu w NASA World Wind: 1.) 2D w perspektywie 2.) widok 3D 3.) 3D + cieniowanie