sobota, grudnia 19, 2009

10 lat satelity Terra

18 grudnia 1999 z bazy Vanderberg w Kalifornii wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę satelitę środowiskowego Terra (EOS AM-1), będącego owocem współpracy pomiędzy NASA i JPL a agencjami kosmicznymi Kanady i Japonii. Terra wyposażony jest w 5 instrumentów służących do monitorowania stanu środowiska naturalnego na Ziemi oraz zmian klimatycznych: ASTER, CERES, MISR, MODIS i MOPITT. Najbardziej znane to ASTER (w czerwcu tego roku udostępniono model terenu stworzony z danych ASTER) oraz MODIS.

MODIS czyli Moderate-Resolution Imaging Spectroradiometer pozwala na rejestrację danych w 36 kanałach spektralnych w rozdzielczości od 1km do 250m. Drugi egzemplarz MODIS umieszczono na "młodszym bracie Terry" - wystrzelonym w maju 2002 satelicie Aqua (EOS PM-1). Terra i Aqua wzajemnie się uzupełniają, oba krążą po orbitach biegunowych na wysokości ok. 700km, z czasem obiegu ~1,5h. Terra przecina równik przed południem, natomiast Aqua po południu czasu lokalnego (stąd skróty AM i PM). Razem są w stanie zobrazować całą planetę w przeciągu 1-2 dni.

niedziela, grudnia 13, 2009

Wolne mapy

*Nie, tytuł nie odnosi się do szybkości działania serwerów Geoportalu ;) Choć i o nim będzie mowa... No, ale do rzeczy:

Miesiąc temu rząd brytyjski (i to w osobie samego premiera Gordona Browna) ogłosił, że od kwietnia 2010r. ponad 2000 zbiorów danych z zasobu Ordance Survey zostanie powszechnie udostępnionych w sieci i to bez jakichkolwiek opłat.

Ordnance Survey to rządowa agencja Wielkiej Brytanii zajmująca się tworzeniem map, której początki sięgają jeszcze czasów wojen napoleońskich. Odpowiednikiem (choć może nie w 100%) OS w Polsce jest GUGiK.

Brak na razie szczegółów co do formy i treści - jak ma to udostępnianie wyglądać i jakie mapy będą uwolnione - ale już teraz mówi się, że ma ono obejmować mapy od skali 1:10 000 wzwyż, również do celów komercyjnych. Wciąż jednak nie wiadomo czy dotyczyć to ma też danych źródłowych (wektorowych), czy jedynie gotowych map rastrowych dostępnych przez serwisy sieciowe. OS nadal będzie mogło czerpać zyski z tzw. Master Map w skali 1:1250 (już teraz jest to główne źródło dochodów agencji).

Jest to wielki sukces kampanii Free Our Data, która od ponad 3 lat walczyła o udostępnienie obywatelom danych przestrzennych zbieranych z ich podatków. Za kampanią stoi jeden z największych brytyjskich dzienników The Guardian, a jej idee popiera m.in. uznawany za twórcę WWW Tim Berners-Lee.

czwartek, grudnia 03, 2009

Bing Maps Explore

Microsoft pokazał nową odsłonę swojego serwisu mapowego. Wersja ta jest w fazie beta i wymaga Silverlight, ale naprawdę warto poświęcić te kilka chwil na instalację wtyczki.

Nie ma sensu dużo pisać, bo słowa i tak nie przekażą wrażeń jakie oferuje Bing Maps w silverlightowym wydaniu. O wiele lepiej po prostu odpalić mapy i przekonać się na własne oczy. (Oczekiwana reakcja to: Wow!)

W każdym razie z poziomu przeglądarki map mamy teraz dostęp do scen z Photosyntha, ulepszonego Bird's Eye (nie tylko dla miast, ale również dla obiektów terenowych jak góry itp.) oraz zdjęć Streetside (w zasadzie odpowiednik Google StreetView...). I co najważniejsze, nie są to po prostu niepowiązane ze sobą i niezależne tryby przeglądania, ale spójna całość (polecam zobaczyć przejścia mapa<>Bird's Eye<>Streetside) zrealizowana w środowisku trójwymiarowym.
Bing Maps jest kolejnym krokiem do czegoś, co określa się angielskim terminem immersion - po polsku byłoby to pewnie coś w stylu otoczenia/zanurzenia w wirtualnej rzeczywistości. Rzeczywistości spójnej i kompletnej, bez skokowych przejść między lokacjami czy ekranów ładowania kolejnych etapów.


Gdyby jednak ktoś chciał koniecznie poczytać więcej o tych i innych nowych funkcjach:
Bing Maps Blog
Mapperz
GeoWebGuru
Geoforum (po polsku)