piątek, listopada 27, 2009

Tiles - mapy w kawałkach

Było już o pobieraniu danych z serwisów internetowych i łączeniu ich w jedną dużą mapę, teraz czas na coś odwrotnego - jak podzielić mapę na kawałki i udostępnić je w sieci. Takie kawałki zwą się po angielsku tiles (kafelki, cegiełki...), zaś sama czynność to tiling [kafelkowanie? głupio brzmi... to może lepiej już 'tajlowanie' ;) ].

Po co w ogóle dzielić? Odpowiedź jest prosta: chodzi o wydajność. Zamiast przesyłać wielkie pliki i ładować je w całości do pamięci lub co chwilę tworzyć obrazki od nowa (czyli tak, jak to jest w przypadku serwera WMS), o wiele lepiej jest z góry pociąć dane na części i udostępniać tylko to, co jest potrzebne w danej chwili użytkownikowi.
W każdym razie bez tajli i tajlowania nie byłoby tych wszystkich serwisów mapowych (Google Maps, Bing Maps) czy wirtualnych globusów (Google Earth, NASA World Wind).

Nie będzie to jednak szczegółowy poradnik krok-po-kroku, a raczej krótki przegląd i omówienie istniejących narzędzi, które ułatwiają w mniejszym lub większym stopniu to zadanie:

niedziela, listopada 22, 2009

W skrócie - listopad

Krótki przegląd listopadowych newsów w przypadkowej kolejności: