niedziela, sierpnia 30, 2009

Nowe zdjęcia w Google Earth

To już druga w tym miesiącu aktualizacja zdjęć w Google Earth/Maps.
Także tym razem uaktualnienie objęło obszar Polski. Nowych zdjęć doczekała się m.in. Warszawa (marzec 2007 oraz styczeń i czerwiec 2008) i okolice, a także 200km pas Małopolski z Krakowem (kwiecień 2009). Te drugie warte są wspomnienia również z tego względu, że są to pierwsze obrazy Polski pochodzące z satelity GeoEye-1.

Plik kml z zaznaczonymi obszarami - September_2009_Imagery_Update.kmz (brak na nim jednak Warszawy...):
Więcej o aktualizacji jak i samym GeoEye-1 na blogu Miasta3D.

środa, sierpnia 26, 2009

Dania w wysokiej rozdzielczości

Na stronie prezentującej przykłady wykorzystania World Wind Java SDK pojawił się ostatnio prosty aplet, dający dostęp do zdjęć lotniczych i modelu terenu całej Danii - Scankort Denmark Data (wymaga zainstalowania Javy). WWJ został tu wykorzystany w podwójnej roli: klienta (wyświetlanie danych na ekranie) i serwera (dane udostępniane są przez prostego WMS napisanego w Javie).

Dane zebrane przez duńską firmę Scankort mają rozdzielczość 0,2m (orto) oraz 1,6m/px (DEM). [Na stronie NASA podano 1,6m dla zdjęć i 0,2m dla DEM, ale to chyba zwykła pomyłka. Już poprawiono] Sądząc po tym, co można przeczytać na stronie firmy, dane wysokościowe pochodzą z pomiaru LiDARowego, a zdjęcia wykonano na wiosnę 2008.

Same zdjęcia porównywalne są z tymi dostępnymi w Google Earth, natomiast łatwo zauważyć jak ważny jest w wirtualnych globusach (i nie tylko tam) dokładny model terenu, aby uzyskać jak największe wrażenie realizmu. Ten sam teren, równie dokładne zdjęcia, ale różna dokładność DEM - różnicę widać od razu:

Klify na Bornholmie w GE i Scankort

[Edit 7.09] Dla zainteresowanych - adresy serwerów WMS z danymi:
http://www.nasa.network.com/elev? (oprócz duńskiego DTM oraz DSM dostępne są też dane 10m dla USA - USGS NED, a także SRTM3 V4.1 i SRTM30 Plus)
http://www.nasa.network.com/wms? (ortofoto 0,2m/px od Skankort + 500m Blue Marble NG i 15m Landsat i-cubed dla całego świata)

PolskieMiasta3D.pl / 3D w przeglądarce

Pojawiła się nowa wersja strony Polskie Miasta 3D. W obecnej odsłonie znaleźć można na niej galerię modeli 3D dla Google Earth/Sketchup z całego kraju (ponad 2500 budynków) oraz przykłady trójwymiarowych wizualizacji wyświetlanych bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Wizualizacje te oparte są na technologiach stworzonych przez Google (wymagane jest zainstalowanie dodatkowych pluginów):
 • Google Earth API czyli wtyczka do przeglądarki pozwalająca na wyświetlenie globusa Google Earth na stronie WWW - wykorzystana w Nawigacji 3D;
 • O3D API, pozwalająca na tworzenie trójwymiarowych gier, symulacji i prezentacji - z O3D korzysta Spacer 3D, dzięki któremu możemy zwiedzić ciechanowski zamek (również od środka).
Polecam szczególnie wypróbowanie wirtualnego spaceru.
Więcej o samej stronie na blogu Miasta3D, ja natomiast napiszę o jeszcze jednym rozwiązaniu od Google umożliwiającym prezentację 3D. Mowa o udostępnionym niedawno Google Maps API for Flash - 3D Maps.

wtorek, sierpnia 04, 2009

Bing Maps (Virtual Earth) - nowe zdjęcia

Dopiero co dodano nowe zdjęcia do Google Earth, a oto mamy i kolejną aktualizację - tym razem w Microsoft Virtual Earth (przepraszam... w Bing Maps).
Niestety, w przeciwieństwie do Google, w serwisie Microsoftu nie znajdziemy nowych danych dla Polski. W każdym razie i tak jest co oglądać - 41TB ortofotomap, piktometrów (Bird's Eye) i map drogowych obejmujących swym zasięgiem 189 000 km2.

Lista obszarów objętych uaktualnieniem znajduje się na oficjalnym blogu Bing Maps, natomiast tutaj można zobaczyć dodane lokacje na mapie (wymagana wtyczka Silverlight).

(niebieskie punkty - ortofoto, czerwone - Bird's eye)

niedziela, sierpnia 02, 2009

Nowe zdjęcia w Google Earth - sierpień 2009

Nie minął miesiąc od poprzedniego uaktualnienia zdjęć w Google Earth, a już mamy następne. Również tym razem aktualizacją zostały objęte obszary w Polsce:
 • prostokąt na pd-zach od Warszawy (od Sulejówka po Celestynów)
 • stukilometrowy pas Szczytno - Przasnysz - Osiek
 • tereny obejmujące Ozorków, Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Łódź (zachodnia część) i Pabianice
 • Skarżysko-Kamienna i Starachowice
 • Zagórów - Grodziec (woj. wielkopolskie)
 • Kwidzyn i Gardeja
 • Prabuty, Susz i Kisielice
 • Trawniki - Krasnystaw
 • pas od Legionowa po Tarczyn
 • Dubienka (przy granicy z Ukrainą)

Na razie tyle... W ciągu najbliższych dni na Lat Long Blog powinna pojawić się oficjalna lista i plik kml, pokazujący miejsca z nowymi zdjęciami. (Lista "nieoficjalna" znajduje się jak zwykle na GEarthBlog.)

UPDATE 4.08 - lista i plik