niedziela, czerwca 28, 2009

Nowe źródło danych DEM

Jutro (tj. 29 czerwca) ma zostać udostępniony bezpłatnie nowy model ukształtowania terenu dla całego świata - ASTER GDEM (Global Digital Elevation Model), charakteryzujący się rozdzielczością poziomą rzędu 30m.

Produkt powstał na bazie zdjęć z instrumentu ASTER na pokładzie satelity Terra. Instrument pozwala na rejestrację stereopar (jedno zdjęcie wykonywane pionowo w dół, drugie - do tyłu) w zakresie bliskiej podczerwieni (0.760-0.860 µm). Całkowicie automatyczny proces stworzenia GDEM obejmował m.in. przetworzenie całego archiwum zdjęć (1,5 miliona), utworzenie ponad 1,2 miliona par, usunięcie chmur i podział gotowego DEM na 22 600 kafelków o rozmiarach 1x1 stopień - całość zajęła około roku.

ASTER GDEM obejmuje obszar lądów między 83S a 83N równoleżnikiem, oczko siatki ma wymiary 1x1 sekundy łuku (30m na równiku), dokładność pionową ocenia się na 20, a poziomą na 30m. Udostępniany jest w formacie GeoTiff, w układzie WGS84.

Wykorzystywany do tej pory również w wirtualnych globusach DEM z misji SRTM charakteryzuje się 3 krotnie gorszą rozdzielczością poziomą (3x3 sekundy łuku, co odpowiada oczku 90x90m; 30m dostępne jedynie dla USA) i obejmuje obszary między 54S a 60N. SRTM posiada jednak większą dokładność pionową (ok. 10m) i jest wolny od wpływu chmur, a to ze względu, że nie powstał on na podstawie zdjęć stereo, a z pomiaru radarowego.

ASTER GDEM będzie można pobrać ze stron:
http://www.gdem.aster.ersdac.or.jp/
https://wist.echo.nasa.gov/~wist/api/imswelcome/

Press release https://lpdaac.usgs.gov/lpdaac/about/news_archive/monday_june_22_20092

piątek, czerwca 26, 2009

Problemy z serwerami WMS Geoportalu

Przez ostatnie kilka dni serwery WMS państwowego Geoportalu sprawiały swoim użytkownikom więcej problemów niż zwykle. Bo o ile do powolnego działania czy krótkich przerw w dostępie już chyba wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, to na całkowity "pad" serwisu mało kto był przygotowany.
Jak się jednak okazało, serwery nadal działają, zmieniły się "tylko" ich adresy - zamiast dotychczasowego i niedziałającego już maps.geoportal.gov.pl nowe url mają postać sdi.geoportal.gov.pl. Oczywiście nikt ze strony Geoportalu nie raczył poinformować o tym jakże drobnym szczególe poza zdawkowym "trwają prace konserwacyjne". (Może po prostu zapomnieli... tak samo jak do dziś nikt nie pamięta, by wypełnić puste strony Regulamin, Polityka Prywatności czy FAQ. Wstyd)

Kolejną niespodzianką było całkowite przejście na wersję 1.3.0 standardu WMS i wyłączenie obsługi starszej wersji 1.1.1, co dla wielu użytkowników/programów również oznaczało niemożność pobrania danych z serwera. Podobnie jak z adresami nikt nie poinformował o jakichkolwiek zmianach.

Na koniec zaś, nawet jeśli udało się połączyć z WMS, to okazywało się, że w odpowiedzi zamiast mapy dostawało się pusty obrazek z logiem... (Obecnie wygląda na to, że były to jedynie chwilowe kłopoty - mapy ładują się OK.)
EDIT: Niestety, problem ten cały czas występuje :|


Na osłodę dodano za to nowy serwer z Państwowym Rejestrem Nazw Geograficznych (PRNG) - http://sdi.geoportal.gov.pl/gm_wms_prng/request.aspx
(nowy serwer oraz nowe adresy istniejących dodałem do listy)

Poprawiono również nadmierną kompresję dla map w formacie jpg - teraz nie przyprawiają już o ból oczu :)
Wystarczy porównać: z lewej kawałek orto pobrany w listopadzie 2008, z prawej ten sam kawałek z czerwca br.
tym razem za bardzo przesadzono chyba z wyostrzaniem, ale i tak wygląda to 100 razy lepiej, niż to co było (choć wiąże się to ze zwiększeniem wagi pliku - w tym przypadku z 24 do 45KB)

Warszawa 3D w Google Earth

Wczoraj rano Google sprawiło niemałą niespodziankę użytkownikom GE, dodając do programu model 3D centrum Warszawy. Tym samym stolica dołączyła do grona miast mogących się pochwalić "oficjalnym" i "kompletnym" modelem zabudowy. Dotychczas budynki w Warszawie (w sumie kilkaset sztuk) tworzone były przez prywatne firmy i zwykłych użytkowników, korzystających z programu Sketchup. Google zachowało większość ich modeli, choć znalazły się i wyjątki takie jak Zamek Królewski czy Politechnika Warszawska, które zostały podmienione na nowe (i to gorsze - zarówno pod względem tekstur jak i geometrii) wersje.

Poniżej obszar, dla którego Google dodało swoje budynki:
Jak na razie Google nie chwali się kto jest twórcą modelu (czy zrobiło go samo czy może kupiło od kogoś) ani jaką technologię wykorzystano do jego stworzenia (poza ogólnym stwierdzeniem, że modele są "autogenerated"). Natomiast patrząc na dodane budynki można stwierdzić, że wykorzystano zdjęcia lotnicze (zrobione mniej więcej w lecie 2008).

Więcej na blogach i stronach:
  • Miasta3D, który jako pierwszy podał newsa
  • Geoforum - tam informacja o porozumieniu ws. udostępnienia w GE modelu 3D należącego do Urzędu Miasta Warszawa
  • Google Polska - oficjalne (choc spóżnione o jeden dzień;) info od Google
  • GEarthBlog - tu oprócz modelu Warszawy wymieniane są jeszcze: Praga, Oslo, Toronto i Indianapolis
  • Google LatLong - informacja na oficjalnym blogu Earth/Maps

I jeszcze warszawski skyline o poranku na deser :)

Edit: filmik prezentujący 3 miasta

wtorek, czerwca 23, 2009

Nowa mapa Warszawy

Na stronach internetowych stołecznego ratusza pojawiła się nowa wersja serwisu mapowego, prezentującego ortofotomapy Warszawy z roku 2008, 2005 i 1945, a także mapę własności i Topograficzną Bazę Danych. Same dane dostępne były już wcześniej (orto z 2008 dodano w lutym br.), teraz zmieniono natomiast samą przeglądarkę map. Nowy interfejs (oparty o MapGuide 2010), w przeciwieństwie do starego (MapGuide 6.5), nie wymaga już instalowania żadnych wtyczek i w obsłudze oraz z wyglądu bliższy jest temu, co można zobaczyć np. na Geoportalu.

Kolejną nowością jest udostępnienie ortofotomapy za pomocą usługi WMS, dzięki czemu można z mapy skorzystać w jednym z wielu zewnętrznych programów GISowych. Poniżej krótka instrukcja na przykładzie darmowego QGIS:
  1. wybieramy menu Warstwa->Dodaj warstwę WMS...
  2. w okienku klikamy Nowy
  3. w pole URL wpisujemy http://mapa.um.warszawa.pl/mapguide2010/mapagent/mapagent.fcgi? (pole Nazwa może być dowolne)
  4. klikamy Połącz i z listy wybieramy jedyną warstwę
  5. zmieniamy układ współrzędnych - przycisk Zmień, następnie wybieramy Układy wsp. prostokątnych/Transverse Mercator/CS2000 zone 7 (przy WGS84 pobierane będą puste obrazki)
  6. na koniec klikamy Dodaj

wtorek, czerwca 09, 2009

Czerwcowe nowości od Google

Było o nowych zdjęciach w "nowym" serwisie Microsoftu, a teraz pora na Google:
  • aktualizacja zdjęć - na razie na blogu LatLong zamieszczono jedynie tradycyjne zagadki (odpowiedzi zapewne pojawią się jutro), na szczęście jest GEarthBlog, na którym znalazła się całkiem spora lista lokacji - a tak swoją drogą, to Google mogłoby skopiować od MS pomysł z prezentacją uaktualnionych obszarów na mapie...

  • nowy sposób nawigacji w Google Street View - nie ma sensu opisywać tego słowami (coś w rodzaju namiastki Photosyntha), najlepiej zobaczyć to na własne oczy - a jak ktoś chce poczytać, to może tutaj po polsku, a tu po angielsku

  • do StreetView dodano również zdjęcia Disneylandu pod Paryżem, którego model 3D opublikowano nie tak dawno w Google Earth

  • w Google Earth pojawiły się również kolejne modele tworzone przez użytkowników - ostatnio update'y są coraz częściej, a od dodania modelu do 3DWarehouse do opublikowania go w GE nie mijają nawet dwa tygodnie - więcej szczegółów nt. kto i jakie budynki stworzył znajdziecie na blogu Miasta 3D

piątek, czerwca 05, 2009

Virtual Earth - czerwcowa aktualizacja

Pewnie tytuł powinien mówić o aktualizacji Bing Maps, bo w końcu tak od niedawna nazywa się serwis Microsoftu, ale na blogu pozostanę przy starej nazwie. Podobnie ma się sprawa z miesiącem - na oficjalnych blogach jest mowa o "May release", ale skoro dopiero teraz jest to ogłaszane...

A teraz ad rem:
Dodano prawie 250 000 km2 nowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości, z czego 6000 przypada na obszar Polski.
Bardzo ciekawy jest sposób prezentacji tego uaktualnienia - zamiast suchej listy, wymieniającej odświeżone miasta, mamy opartą o Silverlight specjalną przeglądarkę map (Bing Maps World Tour). Tereny objęte aktualizacją są w niej zaznaczone ikonkami. Istnieje również możliwość odtworzenia "pokazu slajdów", który automatycznie pokaże nowe zdjęcia, poza tym można filtrować wg rodzaju zdjęć (zwykłe orto i Bird's eye) oraz kontynentu.

Pomysł niewątpliwie słuszny (aż dziwne że do tej pory nikt nie pomyślał o czymś podobnym), ale wykonanie nie jest do końca idealne - na mapie Polski znajduje się bowiem swojsko brzmiąca Beloveszhskaya (pewnie chodzi o Białowieżę), która nie dość, że umieszczona jest na północ od Łodzi, to po kliknięciu i zbliżeniu pokazuje szare kafelki zamiast ortofotomapy. Druga z lokacji (Wejherowo i Rumia) działa prawidłowo.