piątek, marca 27, 2009

Aktualizacja Virtual Earth - marzec 2009

Trzecia w tym roku aktualizacja danych w Virtual Earth 3D / Live Search Maps. Tym razem dodano jedynie same ortofotomapy (brak zdjęć Bird's Eye), które ważą "jedynie" 21TB, za to pokrywają znaczne obszary z całego świata. Nie ma sensu kopiować kompletnej listy - dostępna tutaj - warto tylko przytoczyć fragment dotyczący Polski:
Gdynia
Glogow
Hajnowka
Kielce
Kolobrzeg
Legionowo
Malbork
Nowy Dwor Mazowiecki
Olsztyn
Poznan
Sopot
Starogard Gdanski
Suwalki
Torun
Wroclaw
(niektóre z miejscowości znalazły się tu chyba trochę na wyrost - dodane zostały już wcześniej; pogrubiono miasta zupełnie nowe)

wtorek, marca 17, 2009

Mars (prawie) na żywo

Nowe dane dla Marsa w Google Earth 5...
  • Live from Mars - warstwa dająca dostęp do najswieższych (od kilku godzin do kilku dni) zdjęć z kamery THEMIS sondy Mars Odyssey oraz pokazująca miejsca, w których wkrótce wykona zdjęcia orbiter MRO (kamera HiRISE)
  • Historical Maps - stare mapy Czerwonej Planety (w tym słynne mapy z kanałami wykonane przez Giovanniego Schiaparelliego i Percivala Lowella)
  • Guided Tours - animowane przewodniki po Marsie z komentarzem audio
...oraz stare zdjęcia dla Ziemi - czyli kolejna porcja danych w Obrazach Historycznych (Historical Imagery). Dodane zostały m.in. zdjęcia Nowego Jorku tuż po zamachu z 11 września 2001, Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina w 2005, z wyrębu lasów amazońskich oraz budowy sztucznych wysp w Dubaju.

poniedziałek, marca 16, 2009

World Wind Java 0.6

Ukazała się nowa wersja World Wind Java SDK. Od poprzedniego wydania 0.5 minęło aż 10 miesięcy, ale w tym czasie wprowadzono wiele zmian i poprawek. Do najciekawszych należą:
  • tzw. airspaces czyli trójwymiarowe obiekty służące do wizualizacji przestrzeni powietrznych
  • nowe narzędzia do pomiaru odległości i powierzchni (uwzględniające lub nie ukształtowanie terenu)
  • tworzenie warstwic na podstawie danych DEM
  • import zdjęć i danych wysokościowych (w tym danych pochodzących z WW.Net)
  • narzędzia do transformacji, sklejania i tilingu (dzielenia) obrazów
  • obsługa Web Catalog Service
  • obsługa plików tab, tiff i world files
  • nowy Layer Manager i przyciski do nawigacji
  • możliwość użycia rożnych źródeł DEM
Pełna lista na forum WW. Kilka zdjęć na blogu jednego z twórców. Filmik na YouTube, prezentujący część nowych funkcji.

Oprócz samego WWJ dostępny jest też napisany w Javie prosty serwer WMS. Oba narzędzia (wraz z kodem źródłowym i dokumentacją) można pobrać ze stron NASA. Obecnie są one udostępniane jako tzw. daily (lub nightly - zależy od strefy czasowej :) builds. Pełen dostęp do kodu (tj. repozytorium SVN) powinien się pojawić dopiero przy okazji wydania wersji 1.0.

Niestety, przeciętnemu użytkownikowi przyjdzie jeszcze trochę poczekać na odkrycie pełni możliwości WWJ. Literki SDK w nazwie oznaczają bowiem, że do rąk dostajemy raczej młotek, kilka desek i gwoździe, niż gotowy dom... Na razie istnieje zaledwie kilka przykładowych programików-dem oraz mniej lub bardziej specjalistycznych programów (m.in. stworzona przez ESA przeglądarka zdjęć z różnych satelitów), ale wciąż brak produktu, który mógłby stanowić odpowiednik Google Earth lub chociażby World Wind .Net.


A skoro o WW.Net mowa, to projekt nie ma się najlepiej: brak developerów, brak odpowiednich decyzji co do kierunku rozwoju i wreszcie wynikający z ww. brak użytkowników...
nie jest jednak do końca martwy, bo ostatnio ukazała się wersja alpha 1.4.1 - rewolucyjnych (i rewelacyjnych) zmian nie ma, raczej poprawki starych błędów.

środa, marca 04, 2009

W skrócie - marzec 2009

  • Nowe zdjęcia w Google Earth - trochę miast we Francji i Anglii, sporo w Szwecji i na Grenlandii, do tego Meksyk i Turcja pokryte w całości zdjęciami 2,5m - szczegółowa lista na oficjalnym blogu GE

  • Berlin 3D w Google Earth - dwa lata temu opublikowano model składający się z ponad 40 tysięcy budynków, teraz dodano do niego brakujące 90%, czyli w sumie, bagatela, jakieś 500 000 pojedynczych budowli - strona projektu (pobieranie pliku kml: kliknąć 'Berlin 3D in Google Earth', potem 'Laden Sie hier eine kmz-Datei...')

  • 25 lat Landsata 5 - wystrzelony w 1984 roku, zaprojektowany na 3 lata satelita ma się dobrze (lepiej niż młodszy brat L7, o L6 nie wspominając... ;) i wciąż zbiera dane - okolicznościowy artykuł, galeria i film na stronach NASA

  • Uaktualnienie w Virtual Earth - tym razem porcja 55TB zdjęć (m.in. nowe Bird's Eye dla Włoch, Hiszpanii, Anglii i USA) oraz odświeżonych danych drogowych - szczegóły na blogu MSDN VE