środa, czerwca 28, 2006

Geoportal

Geoportail logo
Kilka dni temu uruchomiono serwis ze zdjęciami lotniczymi i satelitarnymi Francji oraz terytoriów, które do niej należą. Otwarcia nowej strony dokonał sam Jacques Chirac. Według zapowiedzi, które można było przeczytać w mediach, geoportail.fr miał pokazać silną pozycję Francji na polu nowych technologii i stanowić odpowiedź na amerykański Google Earth (co jest trochę bez sensu i dowodzi tego, że dziennikarze nie mają pojęcia o czym piszą; Geoportail co najwyżej jest odpowiednikiem Google Maps). Na koniec wspominano o rozdzielczości zdjęć wynoszącej 50cm/px dla większości obszarów.

Niestety, mało komu było dane przekonać się o prawdziwości powyższych twierdzeń. Start serwisu spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem internautów, że zakończył się fiaskiem. Serwery zostały przeciążone - strona albo nie odpowiadała, albo ładowała się w nieskończoność. Obecnie (tj. 28 czerwca) możemy tam jedynie przeczytać, że bardzo nas przepraszają, obiecują, że pracują nad serwisem i proszą o cierpliwość... :|

Geoportal logoTymczasem w Polsce również mamy własny Geoportal. (Na razie w fazie pilotażowej i testowej; gotowa wersja planowana jest na marzec 2008)
Na stronie geoportal.gov.pl można przeczytać:
Projekt GEOPORTAL.GOV.PL jest przedsięwzięciem wykorzystującym najnowsze zdobycze z dziedziny informatyki i telekomunikacji w celu powszechnego udostępnienia szeroko rozumianej informacji przestrzennej przez Internet.
Dalej kilka gładkich słówek o kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego, projekcie INSPIRE, koncepcji i planach portalu.

Ważniejsze jest jednak to, co można tam znaleźć:
  • ortofotomapy (zarówno lotnicze jak i satelitarne, kolorowe i czarno-białe, data wykonania 2002-2005, rozdzieczość: 18cm do 2,44m/px)
  • Numeryczny Model Terenu (dane o ukształtowaniu terenu)
  • mapy topograficzne (w skali 1:50 000 oraz 1:250 000)


1. Pokrycie Polski ortofotomapami (kolor fioletowy) 2. ortofotomapa (Stare i Nowe Miasto w Warszawie)

czwartek, czerwca 15, 2006

NASA World Wind @ Where2.0

Podczas konferencji Where 2.0 Patrick Hogan z NASA dokonał prezentacji World Winda.
Wnioskując po relacji zamieszczonej na oficjalnym blogu oraz reakcjach na kanale IRC #where2.0 (początek 16:26:02), spotkała się ona z dużym zainteresowaniem publiczności.
Hogan podkreślił otwartość programu (licencja open source), mnogość wykorzystywanych w nim danych (pochodzą one m.in z NASA, USGS, NRL i NOAA), mozliwość dostosowania go do potrzeb użytkownika oraz obsługę otwartch formatów: WMS i (w przyszłości) WFS. Wszystkie te cechy sprawiły, że World Wind jest obecnie używany przez amerykańskie agencje rządowe (Departament Obrony, NSA, Straż Narodowa) i NATO.

Rozpiska z listą konferencji, podczas których będzie/był prezentowany WW na stronie worldwindcentral.com/wiki/News

wtorek, czerwca 13, 2006

Google Earth 4 BETA - również na linuxa

Podczas Google Geo Developer Day, odbywającego się w przededniu konferencji Where 2.0, ogłoszono wydanie testowej wersji programu Google Earth (działanie bety pozostawia dużo do życzenia: w moim przypadku nie dało się jej sensownie używać - szybkość w granicach 5 sekund na klatkę a jednak działa, zajmuje za to ponad 200MB ramu...)

Największą nowością jest to, że tym razem z aplikacji mogą korzystać nie tylko użytkownicy systemu Windows, ale również i linuksa.

Pozostałe dodatki to m.in. nowy interfejs, obsługa tekstur w modelach 3D, ulepszenie danych o ukształtowaniu terenu...

http://earth.google.com/earth4.html

Oprócz GE4 Google przedstawiło także kolejną wersję języka KML (v2.1), dodanie obsługi plików kml/kmz do Google Maps i uaktualnienie zdjęć satelitarnych.

piątek, czerwca 09, 2006

Google Earth - nowe zdjęcia

Kolejna już (po kwietniowej i marcowej) aktualizacja danych w GE. Dodano wiele nowych obszarów w wysokiej rozdzielczości - m.in. Rosja, Chiny, Bliski Wschód, Afryka (dolina Nilu i znaczna część linii brzegowej), Tajwan, USA, Kanada, Bermudy, Karaiby, wyspy na Pacyfiku, Puerto Rico, Ameryka Środkowa i Południowa, Nowa Zelandia oraz Australia.
Zdjęcia na razie nie są dostępne w Google Maps, ale należy oczekiwać, że stanie sie tak w przeciągu kilku najbliższych dni.

Niestety, wygląda na to, że zapomniano o Polsce...